کد خبر : 312326

تاریخ درج خبر : پنج شنبه 24 آبان 1397
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان خراسان رضوي
• نیروگاه برق خورشیدی 120 کیلو واتی موقوفه عبدالله رضوی شاندیز افتتاح شد+عکس
طرقبه، اعظم دوست حصار/ مراسم افتتاح رسمی نیروگاه برق خورشیدی 120کیلوواتی شهید حججی واقع در موقوفه عبدالله رضوی شاندیز با حضور حجت الاسلام و المسلمین خاموشی، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.
هاشم یوسفی، مدیر مجموعه موقوفات «عبدالله رضوی» درحاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار افتخاری روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، گفت: اولین نیروگاه خورشیدی ۱۲۰ کیلو وات استان خراسان رضوی در بخش خصوصی از نظر کمییت، با تولید سالانه ۱۸۰ هزار کیلو وات ساعت برق با درآمد سالانه یک میلیارد و ۵۴۰ میلیون ریال در موقوفه "عبدالله رضوی" طرقبه شاندیز ساخته شد.

وی تاکیدکرد: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی برحمایت از تولید داخلی واقتصاد مقاومتی، قراردادی باشرکت برق مشهد در جهت ساخت ۲ پروژه نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ۷۰ و ۵۰ کیلو وات در محل موقوفه" عبدالله رضوی" باهزینه بالغ بر ۷ میلیارد ریال از محل سرمایه گذاری این موقوفه بسته شد.

مدیر مجموعه موقوفات عبدالله رضوی تصریح کرد: این قرارداد ۲۰ ساله تنظیم شده و شرکت برق مشهد متعهد به خریداری تولیدات برق نیروگاه خورشیدی این موقوفه است.


وی با اشاره به مزیت های ساخت این نیروگاه خورشیدی علاوه بر تولید و صرفه جویی اظهار داشت: با توجه به تولید سالانه ۱۸۰ هزار کیلو وات ساعت برق، در سال ۵۷ هزار و ششصد لیتر در سوخت فسیلی صرفه جویی و ۱۲۰ هزار کیلو گرم تولید دی اکسید کربن کاهش می یابد که این مقدار کاهش معادل با کاشت ۶ هزار اصله درخت است.

وی در پایان اظهار داشت: مدت اجرای پروژه نیروگاه خورشیدی ۶ ماه بوده و در دهه وقف این پروژه به بهره برداری رسید.

گفتنی است، موقوفات «عبدالله رضوی» شاخص ترین موقوفات در حوزه خدمات آموزشی، درمانی، فرهنگی در سطح استان خراسان رضوی است که در سوران شاندیز قراردارد و در عرصه اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نیز فعال است.

لازم به ذکراست؛ عبدالله رضوی"میرازی ناظر" در سال 1275 در مشهد متولد شد و در سال 1315 جهت ادامه تحصیل به کشور آلمان عزیمت و در رشته کشاورزی فارغ التحصیل و به ایران عزیمت کرد و نسبت به آبادانی ازاضی سوران همت کرد.

او طی دو مرحله در سال 1343 و 1357 نسبت به وقف اموال خود شامل تمامی شش دانگ اراضی مزرعه سوران و قنوات آن و یک سوم فاضلاب رودخانه شاندیز جهت مصرف: در مداوای بیماران نیازمند، ساخت درمانگاه نگهداری از ایتام ساخت مجتمع اموزشی و پژوهشی و برگزاری تعزیه داری و اطعام جهت عزاداران امام حسین(ع) اقدام کرد.

این واقف خیراندیش در سال 1366 وفوت و در مقبره خانوادگی خود مزرعه سوران مدفون شده است.