• امروز سه شنبه بیست و ششم شهریور 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

معرفي بقعه متبركه پیر کله نوقاب شهرستان گناباد

معرفي بقعه متبركه پیر کله نوقاب شهرستان گناباد

گروه خبرنگاران افتخاري/مهدي تسليمي از گناباد: آرامگاه پیر کله نوقاب در دو کیلومتری از مرکز شهرستان گناباد واقع شده است.

 چهارشنبه 14 فروردین 1392   1589  0      

به گزارش روابط عمومی اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، در سالیان بسیار دور دو برادر از سرزمین حجاز بسوی خراسان مهاجرت کردند قصد ایشان از این هجرت گوشه گیری و انزوا بود لذا هنگامی که گذرشان به گناباد افتاد آنجا را برای اقامت اختیار کردند و به امور خیریه از جمله احداث قنات علی آباد جویمند و قنات خشوئی و قنات عمرانی پرداختند . این دو برادر یعنی سید زنگی شاه و برادرش با جدیت تمام به این گونه فعالیتهای عام المنفعه مشغول بودند سید زنگی شاه جد سادات گناباد در گناباد ازدواج نمود ولی برادرش ازدواج نکرد و در زمان حیات خود مقبره ای ساخت و قبل از مرگ قسمتی از املاک خود را وقف آستان قدس رضوی نمود .
 
وی در زمانی که از دنیا رفت در همان مقبره مدفون گردید که اکنون بنام پیر کله معروف می باشد و در نوقاب قرار دارد . این سید بزرگوار از اموال خود دو سهم از قنات نوقاب و پنج هکتار زمین را وقف بر مزارش نمود مزاری که بدست خودش در قبرستان قدیمی نوقاب ساخته بود .
 
بر اساس وقف نامه ای که در اداره اوقاف موجود است درآمد این دو سهم آب و اراضی باید در موارد ذیل طبق نیت واقف هزینه شود :
1- تعمیر بنا
2- قاری و قرآن خوانی
3- روضه خوانی بر خامس آل رسول اکرم (ص) و اطعام در محل مزار
4- تعلم اطفال
 
که پس از پیروزی انقلاب قرار شد چون مزار دور از منطقه مسکونی می باشد روضه خوانی و اطعام در حسینیه نوقاب برگزار شود .
 
لازم به ذکر است : بنای قبلی مقبره پیرکله از بین رفته است و در محل آن بنای جدیدی در حال ساخت است که فعلاٌ این بنا شامل ساختمان هشت ضلعی کوچکی که برآن گنبدی قراردارد می شود .
 
قبر سید زنگی شاه برادر پیرکله نیز در مظهر قنات ده (خیابان غفاری گناباد ) است به همین خاطر قبرستان سابق که در بالای مرکز شهرستان واقع شده بنام قبرستان حوض زنگی مشهور است .
 
مزار پیر کله هم اکنون با نظارت اداره اوقاف گناباد صاحب برق ، آب از طریق حفر چاه گردیده است و با فضای سبزی که دارد می تواند به یک مکان سیاحتی و زیارتی تبدیل شود . البته اکنون نیز در حد قابل قبولی پذیرای همه کسانی است است که می خواهند از آستانه این پیر که نسل اندر نسل با هیجده پشت به امام چهارم می رسد جویای عطری گردند تا وصف الحال به آنها مدد برساند .
 
منابع :
1- تاریخ جغرافیای گناباد نوشته حسین پور ابراهیم
2- جغرافیای تاریخی گناباد نوشته سید حسین مجتبوی
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار