• امروز سه شنبه هفدهم تیر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

بيش از 65 درصد موقوفات كشور فاقد سند هستند

بيش از 65 درصد موقوفات كشور فاقد سند هستند

بيش از 65 درصد موقوفات كشور فاقد سند است.: متأسفانه ما تاكنون در نگهداری موقوفات نمره قابل قبولی كسب نكرده‌ايم.

 شنبه 16 دی 1391   558  0      

به گزارش روابط عمومی اداره اوقاف خراسان رضوی، حجت‌الاسلام محمدمهدی حاتمی، معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خيريه، در همايش مشترك سازمان اوقاف و امور خيريه، سازمان ثبت اسناد و املاك و سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخيزداری 4 استان كشور كه در تالار نور مشهد برگزار شد، اظهار كرد: عدم وجود سند برای اراضی و املاك موقوفه مشكلاتی را ايجاد می‌كند كه خروجی آن وجود هزار پرونده حقوق مالكيتی در محاكم قضايی است.
 
وی با بيان اينكه بيش از 65 درصد موقوفات كشور فاقد سند است، گفت: متأسفانه ما تاكنون در نگهداری موقوفات نمره قابل قبولی كسب نكرده‌ايم. بيش از 70 درصد موقوفات ما به نام امام حسين(ع) است كه اين امر نشان از روحيات دينی مردم ما دارد اما تاكنون براي بهره‌برداري از اين موقوفات اقدامات قابل قبولي انجام نشده است.
 
معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خيريه تصريح كرد: اگر براي ما امكان ايستادگي در كنار امام حسين(ع) عليه حكومت باطل فراهم نشد، امروز بايد اصول ايشان را حفظ كرده و از موقوفات به بهترين شكل نگهداری و بهره‌برداری کنیم.
 
در ادامه اين همايش، محمدحسين بكائيان، معاون امور املاك سازمان ثبت اسناد و املاك كشور با بيان اينكه اين برنامه در راستای ثبت اسناد مالكيت اوقاف در زمين‌ها و اراضی موقوفه برگزار شده است، تصريح كرد: ارتباط زمانی سازمان اوقاف و امور خيريه و سازمان ثبت اسناد و املاك كشور به 90 سال پيش برمی‌گردد.
 
وی گفت: تفاهم‌نامه سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و سازمان اوقاف و امور خيريه كشور در راستاي پيگيري ثبت مالكيت املاك وقفی بوده تا از سوء استفاده به اراضی موقوفه جلوگيری شود و موقوفه‌خواران نيز مورد شناسايی قرار گيرند.
 
بكائيان با اشاره به اينكه علی‌رغم دوران طولانی رابطه سازمان اوقاف و سازمان ثبت اسناد، آنچنان كه بايد به ثبت املاك موقوفه توجهی نشده است، گفت: 55 درصد املاك موقوفه دارای سند مالكيت است اما 45 درصد املاك فاقد سند مالكيت بوده و بلاتكليف مانده‌اند.
 
معاون امور املاك سازمان ثبت اسناد و املاك كشور ادامه داد: در مقطع زمانی حداكثر 5 ساله ارائه سند مالكيت به زمين‌های موقوفه انجام خواهد شد و اين حركت در راستای اجرايی شدن تفاهم‌نامه سازمان‌های مربوطه است.
 
بكائيان با اشاره به اينكه حدود 6 ميليون فرآيند كار ثبت سند در سازمان انجام می‌شود، يادآور شد: به منظور جلوگيری از بی‌نظمی، اسناد اراضی موقوفه توسط قانون سازماندهی شده و پس از تكميل سند به ثبت می‌رسند.
 
در ادامه محمدتقی عموزاده، معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها و مراتع آبخيزداری كشور گفت: موضوع وقف امری مقدس، اساسی و زيربنایي بوده و در شرع اسلام و هم در قوانين كشوری به آن تاكيد بسياري شده است.
 
وی با اشاره به اينكه ثبت وقف موجب دوام و بقاء اين عمل صالح می‌شود، يادآور شد: چون انسان‌ها فانی هستند و برای داشتن باقيات‌الصالحات در حيات اخروی به سمت وقف مي‌آيند بنابراين وظيفه ما اجرای قانون ملی شدن اراضی در سال 41 است كه از هدر رفتن نذورات مردمی جلوگيری می‌كند.
 
عموزاده اظهار كرد: كليه موقوفاتی كه اسناد شخصی دارد بايد به حالت وقف برگشته و حريم موقوفات حفظ شود.
 
يادآور می‌شود، در اين مراسم گزارش عملكرد استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و استان سيستان و بلوچستان ارائه و جلسات پرسش و پاسخ نيز برای حاضران برگزار شد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار