• امروز سه شنبه نوزدهم آذر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

بقعه امامزاده سید محمد نگینی در شهرستان جغتای

بقعه امامزاده سید محمد نگینی در شهرستان جغتای

جغتای، محمد نظری / آستان مقدس امامزاده سید محمد (ع) منسوب به امام موسی بن جعفر (ع) در جنوب شهرستان جغتای همانند نگین سبزی می درخشد.

 یک شنبه 22 مرداد 1396   627  0      

به گزارش خبرنگار افتخاري روابط عمومي اداره کل اوقاف و امور خيريه خراسان رضوی ، آستان مقدس امامزاده سید محمد (ع) منسوب به امام موسی بن جعفر (ع) در 2 کیلومتری جنوب شهرستان جغتای همانند نگین سبزی می درخشد.

کتیبه ای که در این مکان در تاریخ 1283 هجری قمری نصب گردیده حاکی از نام امامزاده به صورت "سلطان سید محمد (ع)" می باشد.
 
به لحاظ معماری آرامگاه در نمای بیرونی چهار ضلعی و از داخل 8 ضلعی است، که گنبدی دو پوسته برروی آن استوار شده است.
 
از جمله عناصر تزئینی این بنا مقدس کتیبه ای است به قلم زیبای ثلث با مضمون آیه الکرسی که در گلویی گنبد دیده می شود.
 
به جهت اینکه مسیر عبور این بقعه از باغ راه می گذرد و مزار پنج شهید گمنام دفاع مقدس در جوار این بقعه متبرکه قرار دارد، چشم اندازی زیبا و دلنشین به وجود آورده که می توان جزء مکان های زیارتی و سیاحتی شهرستان به حساب آورد .
 
طرح آرامش بهاری، طرح تابستانی نشاط معنوی ، سوگواره یاس نبوی، ضیافت الهی و بصیرت عاشورایی از مهم‌ترین برنامه‌های فرهنگی اداره اوقاف شهرستان جغتای در بقاع متبرکه جهت تبدیل امامزادگان به قطب فرهنگی است، که متاسفانه اجرای برنامه ها ی فرهنگی در این آستان مقدس با مشکلات بسیاری مواجه است.
 
بقعه متبرکه سید محمد (ع) با توجه به همه ی مشکلات نظیر نبود آب آشامیدنی ، گاز ، کمبود اعتبار و بودجه دولتی، با کمک های مادی و معنوی مردم شهرستان جغتای اهداف خود را به خوبی دنبال کرده است .

نام متبرک این امامزاده در کتاب مراه البلدان ذکر شده و همه ساله مراسم های مذهبی وعزاداری در این بقعه برگزار می گردد که مورد استقبال بسیاری از گردشگران مذهبی و ارادتمندان این امامزاده قرار می گیرد.

آستان مقدس امامزاده سید محمد (ع) همه روزه از ساعت 8صبح تا اذان مغرب و عشاء توسط خادمان افتخاری به زائران خدمت رسانی می کند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار