• امروز جمعه بیست و نهم شهریور 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

سوگواره بصیرت عاشورایی در 140 بقعه متبرکه خراسان رضوی برگزار می شود

سوگواره بصیرت عاشورایی در 140 بقعه متبرکه خراسان رضوی برگزار می شود

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: سوگواره بصیرت عاشورایی در 140 بقعه متبرکه خراسان رضوی برگزار می شود.

 دوشنبه 19 شهریور 1397   175  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی؛ حجت الاسلام جمال ایزدی در نشست خبری ویژه برنامه " بصیرت عاشورایی" بیان کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در طول سال برنامه های متعددی در بقاع متبرکه و آستان مقدس امام زادگان که به عنوان پایگاه فرهنگی محسوب می شوند؛ اجرا می کند.
 
وی طرح آرامش بهاری در نوروز، ضیافت الهی در ماه مبارک رمضان، نشاط معنوی در تابستان، دهه ولایت در ایام غدیر، بصیرت عاشورایی در ماه محرم و صفر و سوگواره یاس نبوی در ایام شهادت حضرت زهرا(س) را از جمله این برنامه ها عنوان کرد و افزود: در میان این برنامه ها ویژه برنامه های آرامش بهاری در ایام نوروز و بصیرت عاشورایی در ماه محرم و صفر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان اینکه ویژه برنامه بصیرت عاشورایی در 140 بقعه متبرکه خراسان رضوی از اول ماه محرم تا پایان ماه صفر اجرا می شود؛ اظهار کرد: شعار امسال بصیرت عاشورایی "کرامتنا الشهاده" می باشد.
 
وی با اشاره به برنامه های این ایام گفت: فضاسازی و سیاه پوش کردن تمامی بقاع متبرکه مجری طرح، برپایی نمایشگاه فرهنگی، اعزام 167 مبلغ، سخنرانی در 126 بقعه متبرکه، برپایی دفاتر مشاوره و پاسخگویی به مسائل شرعی در 67 بقعه متبرکه از جمله برنامه های عمومی در ایام محرم و صفر می باشد.
 
وی افزود: از دیگر برنامه های عمومی در این دو ماه برپایی خیمه معرفت، اقامه نماز جماعت به ویژه ظهر و عصر تاسوعا و عاشورا در بیش از 120 بقعه متبرکه و برگزاری مراسم شام غریبان در 73 بقعه متبرکه می باشد.
 
حجت الاسلام ایزدی در ادامه بیان کرد: در ایام اجرای طرح سوگواره بصیرت عاشورایی مراسم عزاداری امام سجاد (ع) در 37 بقعه متبرکه برگزار می شود؛ همچنین برگزاری مراسم شهادت امام رضا (ع) در 102 بقعه متبرکه، برگزاری مراسم رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) در 105 بقعه متبرکه از جمله این برنامه ها می باشد.
 
وی اطعام از محل موقوفات مرتبط در دهه اول محرم در 83 بقعه متبرکه، قرائت زیارت از راه دور پیامبر (ص) در 51 بقعه، برپایی بیش از 76 ایستگاه صلواتی در بقاع متبرکه و برگزاری مراسم اربعین حسینی در 87 بقعه متبرکه را از دیگر برنامه های این ایام عنوان کرد.
 
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به برنامه های ویژه این ایام؛ گفت: ویژه برنامه "لبیک یا حسین" ظهر روز دوم محرم همراه با نماز جماعت ظهر و عصر با حضور 4000 عزادار حسینی در شهرک شهید رجایی و با سخنرانی آیت الله سیداحمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری برگزار می شود.
 
وی افزود: برنامه شیرخوارگان حسینی همزمان با چهارم محرم در امام زاده سید حمزه کاشمر(ع)، " احلی من العسل" ششم محرم در بقعه متبرکه بی بی حسنیه تربت حیدریه، اجتماع عزاداران حسینی همزمان با تاسوعای حسینی در تکیه ابوالفضلی نیشابور، عزاداری روز عاشورا در مجتمع موقوفه عبدالله رضوی سوران طرقبه شاندیز برگزار می شود.
 
وی گفت: ویژه برنامه رهروان زینبی دوازده محرم در امام زاده شعیب(ع) سبزوار، منشور عزت در کاخ ذلت اول صفر در بقعه متبرکه بی بی حسنیه تربت حیدریه، اربعین حسینی در امام زاده سید مرتضی(ع) کاشمر و لبیک یا رسول الله در 28 صفر در امام زاده سید عبدالله(ع) جغتای برگزار خواهد شد.
 
حجت الاسلام ایزدی با اشاره به دو برنامه ویژه دیگر این ایام از جمله طرح قدم های آسمانی تا حرم حسینی با موضوع اربعین و قدم های آسمانی تا امام مهربانی با موضوع امام رضا(ع)؛ گفت: در طرح قدم های آسمانی تا حرم حسینی مانند سال گذشته سازمان اوقاف و امور خیریه موکبی را در کربلا با خدماتی از جمله اسکان، اطعام، نانوایی و ... ایجاد خواهد کرد.
 
وی در ادامه بیان کرد: در طرح قدم های آسمانی تا امام مهربانی، 40 پایگاه در ایام آخر صفر در مسیرهای وردی زائران پیاده با خدمات متنوع از جمله اسکان، اطعام، پذیرایی، خدمات درمانی، حضور مبلغ ایجاد خواهد شد؛ همچنین بقاع میقات الرضا که در مسیر ورودی زائران هستند خدمات ویژه ای ارائه خواهند داد.
 
وی با اشاره به برنامه های حاشیه شهر در ایام اجرای ویژه برنامه بصیرت عاشورایی؛ گفت: با توجه به اهمیت حاشیه شهر مشهد علاوه بر اجرای برخی ویژه برنامه ها از جمله "لبیک یا حسین" در روز دوم محرم، از محل موقوفات مرتبط به 200 مسجد حاشیه شهر و 80 هیئت مذهبی جهت اجرای مراسم عزاداری کمک خواهد شد.
   
وی در خصوص خدمت رسانی به زائران پیاده دهه آخر صفر گفت: هر ساله در بقاع متبرکه که در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس قرار گرفته اند، خدمات فرهنگی و رفاهی به زائران پیاده ارائه می شود.
 
وی افزود: در سال گذشته 255 هزار و 489 زائر پذیرایی، 74 هزار و 62 زائر اطعام و 138 هزار و 760 زائر اسکان داده شد و همچنین به هزارو 530 زائر خدمات درمانی و یک هزار و 529 مشاوره و پاسخگویی ارائه شد.
 
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به موقوفات مرتبط به ایام محرم و صفر گفت: 4000 موقوفه در سه دسته روضه خوانی، تعزیه داری و اطعام توسط خیرین وقف شده است که پیش بینی می شود حدود 3000 مراسم از محل موقوفات منطبق در مناطق روستایی، شهری و بقاع متبرکه در این دو ماه برگزار شود.
 
حجت الاسلام ایزدی در پایان گفت: خیرینی که می خواهند به زائرین اربعین حسینی خدمت رسانی کنند می توانند با با پرداخت مبالغ خود به شماره کارت بانک ملی  6037997178399680 و شماره حساب 0349123975005 به نام خدمت به زائران اربعین واریز نمایند. 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار