• امروز جمعه سوم خرداد 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

بزرگترین موقوفه خوشاب مزین به نام اولین امام شیعیان

بزرگترین موقوفه خوشاب مزین به نام اولین امام شیعیان

خوشاب، علی اکبر ملکی/بزرگترین و شاخص ترین موقوفه شهرستان خوشاب مزین به نام پر برکت حضرت علی(ع) است و حدود 90 سال قدمت دارد.

 سه شنبه 22 آبان 1397   142  0      

به گزارش خبرنگار افتخاری روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، در دهه وقف نگاهی می‌اندازیم به یکی از بزرگترین و شاخص ترین موقوفات شهرستان خوشاب که سال 1307 شمسی به ثبت رسیده و در 90 سالگی خودش قرار دارد.

نزدیک به یک قرن قبل، جوادی، واقف خیر اندیش سه سهم از نه سهم قسمتی مفروض از بیست و سه سهم ششدانگ مزرعه و رودخانه روستای دهنه شور به همراه 600 هکتار زمین مربوطه را وقف کرد.

وی در این وقفنامه که در اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان سبزوار در حال نگهداری است درباره مصارف درآمد این موقوفه نوشته است:« ترویج احکام الهی به ویژه نهج البلاغه و اعمال و کردار مقام علی(ع) به تمام زبان‌های زنده دنیا و ترجمه‌های مختلف، ساختن مسجد و سالن ترویج کتابخانه و چاپخانه در سلطان‌آباد مرکز شهرستان خوشاب ».

این موقوفه که در نوع خودش یکی از بی نظیرترین و بزرگترین موقوفه در شهرستان خوشاب از نظر وسعت و اندازه است دارای حدود 80 مستاجر می باشد که از این موقوفه در حال کسب درآمد و تامین معاش هستند.

علی رغم پیگیری و تلاش مسئولان اوقاف سبزوار، در بروز رسانی اجارات رقبه های این موقوفه ، به دلیل گستردگی، داشتن مستاجرهای زیاد و عدم تمکین برخی مستاجرین آن طور که شایسته موقوفه است، حقوق اصلی واقف احیا نشده است.

مرحوم جوادی دستمزد متولی و ناظرین را نیز فراموش نکرده و برای آنها یک شش صدم درآمد حاصله از موقوفه مذکور را تعیین کرده است.

بزرگترین خدمتی که تاکنون برای این موقوفه انجام شده و از آن برجای مانده تلاش برای راه اندازی کتابخانه تخصصی حضرت علی(ع) در سلطان‌آباد با پیگیری امام جمعه و برخی از مسئولان شهرستان خوشاب است، که از سال 1393 آغاز و در سال 1395 به ثمر نشست.

قدرت‌الله کشوری، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان خوشاب در مرداد سال 95 با راه اندازی این کتابخانه اظهار کرد: کتابخانه تخصصی امام علی(ع) مشتمل بر کتاب‌هایی مانند نهج‌البلاغه، زندگی‌نامه امام علی(ع)، شرح و تفسیر نهج‌البلاغه و اقتصاد از نگاه حضرت علی(ع) را در بر دارد.

وی اضافه کرد: در مجموع حدود ۳۰۰ جلد کتاب به مبلغ 35 میلیون ریال از محل درآمد موقوفات مربوطه در این کتابخانه هزینه شده است.
 
لازم به ذکر است، با به روز رسانی و پیگیری پرداخت اجارات در موعد خودش می‌توان قدم های بزرگی برای اجرای نیات واقفین برداشت.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار