• امروز سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

اختتامیه کنگره ملی غیاث الدین محمد مشهد برگزار شد+عکس

اختتامیه کنگره ملی غیاث الدین محمد مشهد برگزار شد+عکس

کنگره ملی امامزاده غیاث الدین محمد(ع) مشهد امروز با سخنرانی آیت الله استادی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد.

 پنج شنبه 24 آبان 1397   137  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی؛ اختتامیه کنگره ملی غیاث الدین محمد (ع) ظهر امروز در بقعه متبرکه امامزاده غیاث الدین محمد(ع) سخنرانی آیت الله استادی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد.

امامزاده ها در طول زمان مکتب اهل بیت را نشر می دادند
آیت الله رضا استادی در این کنگره بیان کرد: مرحوم محدث قمی در یکی از کتاب های خود در مورد امام زادگان ذکر کرده است و این امام زاده را با 16 یا 17 و یا 18 واسطه به امام موسی کاظم (ع) نسبت داده است.
 
وی افزود: حمزه یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و قاسم فرزند حمزه، و محمد فرزند قاسم جد امام زاده غیاث الدین محمد بوده است.
 
وی با بیان اینکه برای شجرنامه واسطه ها باید معقول باشد؛ اظهار کرد: علاوه بر شجرنامه سنگ قبر این امام زاده جای هیچ شکی را نگذاشته است.
 
وی با بیان اینکه امام زاده غیاث الدین نقیب بوده اند؛ افزود: امامزاده ها در طول زمان مکتب اهل بیت را نشر میدادند.
 
وی با بیان اینکه امام زادگان بسیار مورد توجه بزرگان بوده است؛ افزود: برخی از علمای بزرگ از این امام زاده ها حاجت گرفته اند.

تقدیر از 21 اثر ادبی و هنری
در ادامه این مراسم دبیر علمی کنگره امام زاده غیاث الدین محمد بیان کرد: کنگره ملی غیاث‌الدین محمد بن طاهر در راستای بازشناسی جایگاه امام زادگان و خاندان‌های منصوب به اهل‌بیت علیهم‌السلام است که اکنون مزار آن‌ها به عنوان یک پناهگاه معنوی و قطب فرهنگی در کشور تلقی می‌شود و مورد توجه و زیارت عموم مردم است.
 
دبیر علمی کنگره امام زاده غیاث الدین محمد افزود: در کمیته علمی چهار محور پیرامون شخصیت فردی امام زاده، بقعه متبرکه، زیارت و زائران و بقاع متبرکه برای تحقیق و پژوهش مورد توجه قرار داده است.
 
وی اظهار کرد: در موضوع مقالات علمی و در عرصه شعر و قطعات ادبی، آثار و محصولات هنری و فضای مجازی 513 اثر به دبیر خانه کمیته علمی واصل شد و پس از ارزیابی توسط استادان سه اثر مقاله علمی حائز امتیازات برتر شدند و 21 اثر ادبی و هنری شایسته تقدیر شدند.
 
وی بیان کرد: در عرصه آثار شعر آیینی و قطعات ادبی، شش مورد شعر آیینی توسط هیئت داوران آثار کل کشور 6 مورد اشعار برتر شناسایی شد که در یک جلد کتاب منتشر خواهد شد.

ما دنبال امام زاده سازی نیستیم
همچنین حجت الاسلام محمد احمدزاده در این کنگره ضمن خیر مقدم به حضار گفت: خدمت به بقاع متبرکه خدمت به سوره کوثر است.
 
وی با بیان اینکه امام زادگان پایگاههای نشر معارف قران و عترت هستند؛ افزود: در بقاع متبرکه از ابتدای سال تا پایان اسفند ماه برنامه های متعددی چون برگزاری حلقه های معرفت، غرفه پاسخ به مسائل شرعی، مشاوره های دینی، پاسخگویی به مسائل شرعی، برگزاری کلاس های سبک زندگی، ویژه برنامه هایی چون آرامش بهاری در ایام تعطیلات نوروزی، ضیافت الهی، دهه ولایت اجرا می شود.
 
وی افزود: دشمن هجمه های بسیاری را با توجه به فعالیت های خوبی که در بقاع متبرکه انجام می شود با عنوان امام زاده سازی وارد کرده است.
 
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی اظهر کرد: ما دنبال امام زاده سازی نیستیم و نخواهیم بود اما نباید برای امام زادگانی که اکنون هستند دنبال سند باشیم؛ مگر ما شجره همه انسان ها را داریم.
 
وی افزود: این که خداوند اجازه داده که این امام زاده رفعت پیدا کند بی دلیلی نیست.

تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی از جمله اهداف برگزاری کنگره غیاث الدین محمد است
در ادامه این مراسم حجت الاسلام جمال ایزدی معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: هدف از برگزاری کنگره غیاث الدین محمد معرفی و تجلیل از مقام شامخ امام زادگان به عنوان ذخایر معنوی و افزایش ارتباط و ارادت مردم به امام زادگان و تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی و ایجاد آرامش در جامعه است.
 
وی افزود: در سالهای گذشته کنگره و همایش های متعددی برای امام زادگان و بقاع متبرکه در سطح شهرستانی، استانی و ملی برگزار شده است.
 
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی اظهار کرد: کنگره غیاث الدبن محمد حدود 5 ماه قبل با تشکیل 9 کمیته برای برنامه ریزی، تصمیم گیری، اجرای کنگره و مراسم پایانی فعالیت خود را شروع کرد.
 
وی بیان کرد: اقدامات دیگری توسط کمیته ها از جمله اطلاع رسانی و تبلیغات، دیدار با علما، چاپ و توزیع ویژه نامه، چکیده مقالات، برپایی نمایشگاه، ارزیابی آثارو برگزاری مراسم پایانی انجام شده است.
 
گفتنی است در پایان از نفرات برگزیدگان این کنگره با حضور حجت الاسلام و المسلمین خاموشی، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تجلیل شد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار