• امروز سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

خراسان رضوی دومین استان کشور از نظر تعداد موقوفات و سطح درآمد است

خراسان رضوی دومین استان کشور از نظر تعداد موقوفات و سطح درآمد است

معاون ثبتی و حقوقی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به‌ وجود حدود 180 هزار موقوفه در کل کشور، گفت: خراسان رضوی با توجه به‌وجود حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضا (ع) دومین استان کشور از نظر تعداد موقوفات و سطح درآمد است.

 جمعه 25 آبان 1397   88  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، حجت‌الاسلام امرالله حسنی‌نیا، با بیان اینکه موقوفات در کشور به‌دو بخش موقوفات انتفاعی و منفعتی تقسیم می‌شوند، گفت: موقوفات انتفاعی شامل موقوفاتی همچون حسینیه‌ها، تکایا و موارد دیگری هستند که برای مردم استفاده می‌شود و موقوفات منفعتی موقوفاتی هستند که به‌اجاره داده شده و عواید و درآمد حاصل از آنها صرف نیات واقف می‌شود.

معاون ثبتی و حقوقی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به‌اینکه از لحاظ آماری حدود 180 هزار موقوفه در کل کشور داریم، تصریح کرد: بیش از 90 هزار موقوفه به‌صورت حسینیه، تکایا و انتفاعی و حدود 80 هزار موقوفه نیز به‌صورت منفعتی و درآمدی هستند.

وی اظهار کرد: امروزه اداره موقوفات کار بسیار سختی است و حوزه کاری ما این است که این موقوفات را از لحاظ اسناد مالکیت و حد و حدود قانونی آنها مشخص کنیم، از آنجایی که وقف امری شرعی است و مردم به‌آن اعتقاد دارند، سعی ما بر این است که مردم را درخصوص نیت واقف، خدمات وقف و محل‌های مصرف موقوفات توجیه و بدون ورود مراجع قضایی خیلی از مسائل را حل کنیم، همچنین، محل وقف شده را با بیان مسائل شرعی مرتبط با آن تصرف کنیم.

حسنی‌نیا درخصوص برنامه‌های این سازمان در ایام مختلف سال تصریح کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه در کل ایام سال برنامه تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف را در دستور کار خود قرار داده، و این تبلیغ و ترویج منحصر به‌دهه وقف نیست و در طول سال برنامه‌های مختلفی از جمله فیلم‌ها، تیزرها، مجلات و نشست‌های تخصصی اجرا می شود.

وی با بیان اینکه در این برنامه‌ها تلاش شده خدمات وقف و خدمات ارائه شده به‌مردم از زبان افرادی که این خدمات را دریافت کرده‌اند به‌مردم منتقل شود، افزود: در کارهای فرهنگی، درمانی، بهداشتی و اجتماعی خدمات وقف به‌گروه‌های مختلفی ارائه می‌شود و به‌دنبال این هستیم تا بتوانیم فرهنگ اصیل وقف را که مربوط به‌همه جامعه است، گسترش دهیم.

معاون ثبتی و حقوقی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بیان کرد: بخش عظیمی از امورات جامعه توسط وقف، خیریه‌ها و صدقات در حال انجام است، به‌عنوان مثال در آموزش و پرورش، درمان و فعالیت‌های مذهبی بخش عظیمی از پشتیبانی آنها به‌واسطه وقف انجام می‌شود.

حسنی‌نیا گفت: خراسان رضوی با توجه به‌وجود حرم مطهر علی بن موسی الرضا (ع) دومین استان کشور از نظر تعداد موقوفات و سطح درآمد است، در رتبه اول تهران قرار دارد که ارزش املاکی آن بالاتر است، البته این آمار به‌استثنای موقوفات آستان مقدس حضرت رضا(ع) بوده که تنها توسط سازمان اوقاف کشور اداره می‌شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار