• امروز جمعه سوم خرداد 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

وقف مشارکتی با رویکرد اقتصادی نیاز امروز جامعه است

وقف مشارکتی با رویکرد اقتصادی نیاز امروز جامعه است

طرقبه، اعظم دوست حصار/ عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: وقف مشارکتی با رویکرد اقتصادی نیاز امروز جامعه است که واقفان خیراندیش با قدم گذاشتن در این عرصه باعث رونق اقتصاد کشور خواهند شد.

 جمعه 25 آبان 1397   106  0      

محمد دهقان، نماینده مردم شهرستان طرقبه شاندیز و چناران در مجلس شورای اسلامی به مناسبت دهه وقف در گفتگو با خبرنگار افتخاری روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی بیان کرد: وقف مشارکتی با رویکرد اقتصادی نیاز امروز جامعه است که واقفان خیراندیش با قدم گذاشتن در این عرصه باعث رونق اقتصاد کشور خواهندشد.

وی با اشاره به ابتکارات جدید در عرصه های وقف گفت: وقف مشارکتی نمونه ارزشمند از حضور همه اقشار باهر سطح توان مالی در موضوع وقف است که می تواند باعث رونق وقف و اقتصاد در شرایط کنونی باشد.

دهقان با ارائه راهکارهای پیشنهادی تاکید کرد: اکنون که جامعه ما در فشار اقتصادی از سوی دشمنان قرار دارد، این واقفان نیک اندیش و خیران هستند که باید در عرصه وقف برای اقتصاد جامعه قدم بگذارند و اداره های اوقاف، کارشناسان و مشاوران وقف هم باید بستر لازم را جهت ترویج و تبلیغ این فرهنگ در عرصه های جدید و به ویژه در امور اقتصادی آماده کنند.

وی تصریح کرد: می توان با وقف مشارکتی سهام کارخانه یا کارگاه های تولیدی را وقف کرد که هم در زمینه اشتغال جوانان و افراد جویای کار موثر است و هم از عواید حاصل از آن برای امورات مذهبی، فرهنگی و اجتماعی هزینه کرد.

عضو کمیسیون حقوقی، قضایی مجلس شورای اسلامی به اصالت و سابقه وقف اشاره و اظهار کرد: اگر پرچم دین و پرچم قیام سرخ عاشورا بعد گذشت قرن ها همچنان برافراشته است بدون تردید از ثمرات و برکات وقف های نیکان و گذشتگان ما است که در حقیقت با وقف مال خود در راه خدا و اهل بیت(ع) نوعی جهاد انجام داده اند.

وی اظهار کرد: وقف از موضوعاتی است که نیازمند استدلال نیست و ارزش و مواهب آن در فرهنگ و اقتصاد جامعه به خوبی روشن و آشکار است و کسانی که توانایی مالی دارند باید این نهاد شرعی الهی را زنده و پویا نگه دارند.

نماینده مردم شهرستان طرقبه شاندیز و چناران در مجلس شورای اسلامی به ظرفیت وقف و موقوفات درطرقبه شاندیز اشاره و تصریح کرد: این شهرستان با توجه به قدمت تاریخی و هم جواری با بارگاه مطهر امام رضا(ع) مردمی متدین و مذهبی دارد که حجم بالای وقف های انجام شده، اراضی و باغات موقوفه ای نشان دهنده ظرفیت بالای وقف در این شهرستان است.

وی افزود: رونق برنامه های قرآنی، فرهنگی و مذهبی در مساجد، حسینیه ها و تکایای شهرستان از رونق وقف است و امروزه با توجه به سابقه درخشان مردم شهرستان در وقف و آمادگی مذهبی لازم می توان به ورود مردم در عرصه های جدید وقف امیدوار بود‌.

دهقان به ظرفیت شهرستان در بحث گردشگری اشاره و تاکید کرد: بخشی از امور وقفی را می توان در جهت توسعه گردشگری به کار گیری کرد و واقفان نیک اندیش با مشارکت عموم و وود در این عرصه  می توانند برای رونق صنعت گردشگری که بی شک رونق فعالیت های اقتصادی و اشتغال زایی را به همراه دارد وقف کنند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار