• امروز سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

آیین تجلیل از خادمین زائران حسینی و رضوی با عنوان

آیین تجلیل از خادمین زائران حسینی و رضوی با عنوان "شکرانه خدمت"برگزار شد

مراسم تجلیل از خادمان حسینی و خادمان رضوی با عنوان "شکرانه خدمت" در مهدیه امام خامنه ای(مدظله العالی) برگزار شد.

 یک شنبه 27 آبان 1397   185  0      

به گزارش خبرنگار روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، حجت الاسللم محمد احمد زاده، مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در مراسم تجلیل از خدمتگزاران زایران حسینی و رضوی با عنوان شکرانه خدمت که در محل مهدیه امام خامنه ای برگزار شد گفت: صاحبان دستگاه اهل بیت شکرگزار و قدردان فعالیت های خادمین زائران خود هستند چرا که این بزرگوران زائران خود را دوست دارند و خدمتگزاران زائرانشان بی شک مورد عنایت ایشان قرار می گیرند.
 
وی افزود: خوشبختانه حضور 250 مبلغ و مبلغه از جمله تاثیرگزارترین برنامه های فرهنگی و تبلیغی در ایام اربعین و دهه پایانی صفر بود که با توجه به شبهات دینی و اعتقادی جامعه نیز حضور موثری داشتند.
 
احمد زاده اظهار کرد: البته در این ایام هر کس از هر تخصصی که داشت این فرصت را برای خدمت به زائران حسینی و رضوی مغتنم شمرد و در صحنه خدمت حضور یافت.
 
وی گفت: به برکت حمایت های مردمی و از محل موقوفات مرتبط 300 هزار پذیرایی در دهه آخر صفر صورت گرفت.
 
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی ادامه داد: تهیه و توزیع 30 هزار لوح فشرده با محتوای سخنرانی در موضوعات توحیدی، ولایت، نبوت و سبک زندگی از جمله اقدامات خوبی بود که برای مسافران سواره در مسیر مشهد صورت گرفت.
 
احمد زاده توزیع 80 هزار بسته فرهنگی، 120 هزار بطری آب معدنی را از دیگر موارد خدمت رسانی برشمرد.
 
در ادامه حجت الاسلام جمال ایزدی، معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی ضمن عرض خیر مقدم به خادمین زائران رضوی و حسینی بیان کرد: انجام کار خیر یک توفیق الهی که نصیب هر کس نمی شود و کسی که این توفیق دارد یعنی مقدماتی به لحاظ در باطن خود داشته که چنین توفیقی نصیبش شده است.
 
وی با اشاره به اینکه شاخصه های کار خیر در آیات و روایات زیاد است اظهار کرد: منظور قرآن از آیه فاستبقوا الخیرات عجله نیست بلکه منظور انجام کار خیر پس از تشخیص آن است .
 
ایزدی افزود: در روایات نیز آمده که کار خیر را به تاخیر نیندازید همچنین بیان شده که هر چه کار خیر سختی بیشتر داشته و خالص تر باشد اجرش هم بیشتر خواهد بود.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی ابراز کرد: خداوند در قرآن کریم می فرماید: لئن شکرتم لازیدنکم که مفهوم اصلی از این آیه یعنی اگر شکر توفیقات الهی را به جای آوردی خداوند مراتب بالاتری از توفیق را نصیبت خواهد کرد لذا این توفیق بالاتر همان نعمتی است که خداوند برای شاکران در نظر می گیرد که البته نعمات مادی هم در سایه نعمات معنوی نصیب شاکران خواهد شد.
 
ایزدی اظهار کرد: برگزاری مراسم شکرانه و تجلیل از خادمان حسینی و رضوی نیز در واقع عمل به کلام وحی و تشکر از این بزرگواران مورد تاکید خداوند متعال است.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی تصریح کرد: 700 خادم در اربعین حسینی و 65 ایستگاه صلواتی دهه پایانی ماه صفر در دستگاه اوقاف همکاری داشتند که از این تعداد100 نفر در کربلا، 300 نفر در ایستگاه های صلواتی پذیرایی از زائران پیاده رضوی در حوزه رفاهی و پذیرایی در موکب امام رضا(ع) در ایام اربعین و ایستگاههای پذیرایی زائران پیاده رضوی در زمینه فرهنگی و تبلیغی خدمات رسانی کردند.
 
ایزدی افزود: در این مراسم از تعدادی از خادمان به نمایندگی همه خدام تقدیر به عمل می آید که امید است توفیقات روز افزون نصیب همه خادمان دستگاه اهل بیت عصمت و طهارت شود.
 
در بخش دیگری از این مراسم مدیر کل هماهنگی امور رفاهی زائرین استانداری خراسان رضوی ابراز کرد: با وجود انتشار برخی از اخبار در فضای مجازی و دید منفی برخی افراد نسبت با عراقی ها شایعاتی پخش شد که بی اساس بود و امسال نیز مانند همه سال شاهد میزبانی شایسته عراقی ها بودیم و نقشه شوم دشمنان در تفرقه افکنی برملا شد.
 
فروزان عنوان کرد: در ایام اربعین بیش از سه میلیون و 100 هزار زائر در موکب های خراسان رضوی پذیرایی شدند در حالیکه سهمیه استان 65 هزار بود اما حدود 100 هزار نفر از امکانات اسکان استفاده کردند.
 
معاون هماهنگ کننده امور زائران استانداری خراسان رضوی بیان کرد: با وجود مشکلات اقتصادی در سال جاری 149 هزارو 950 زائر در پیاده روی اربعین حضور یافتند که نسبت به سال گذشته 90 درصد رشد داشته است ضمن اینکه بسیاری از خراسانی ها برای دریافت ویزا از استان های دیگر اقدام کرده بودند.
 
فروزان اظهار کرد: همچنین تعداد 2هزار و 300 کاروان زائر پیاده رضوی در سال گذشته به مشهد مشرف شدند که این آمار درسال جاری با رشد 105 درصدی به تعداد 4900 کاروان افزایش یافته است.
 
در ادامه حجت الاسلام فرازی نیا، مشاور تولیت آستان قدس رضوی در امور روحانیون با بیان اینکه ماجرای پیاده روی نیازمند بررسی دقیق تر است گفت: سنت پیاده روی برای زیارت ساحت مقدس معصومین به سیره امام حسن مجتبی(ع) برمی گردد که ایشان 25 مرتبه مسیر خانه خدا تا حرم جد بزرگوارشان را با پای پیاده طی کردند.
 
مشاور امور مبلغین آستان قدس رضوی ادامه داد: پیاده روی برای زیارت ائمه اطهار بر اساس فتاوای بسیاری از علما از تکرار زیارت برتر است.
 
وی ابراز کرد: در روایات رسیده از ائمه اطهار در خصوص زیارت رفتن با پای پیاده به حرم امام حسین(ع) آمده که هر قدمی که زائر برمی دارد هزار گناه از او پاک می شود و هزار حسنه برای وی نوشته می شود.
 
حجت الاسلام فرازی نیا تصریح کرد: علما و عرفای زیادی بودند که در مسیر پیاده روی به زیارت ائمه اطهار جان خود را فدا کردند که نمونه های آن در تاریخ بیان شده است.
 
وی ابراز کرد: در حرکت به سوی امام نیز احساس معنویتی در زائر به وجود می آید و این حرکت ها نیز مبلغ و مروج فرهنگ زیارت با پای پیاده بوده است.
 
وی با اشاره به بیانات رهبری در خصوص زیارت اربعین بیان کرد: به راستی که جریان مغناطیس امام است که این همه دلداده عاشق را به سوی خود فرا می خواند و این مصداق همان حدیث" یا لیتنی کنت معکم فافوز فوزا عظیما" است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار