• امروز دوشنبه پنجم اسفند 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

حکایت  وقف یک باغ پسته که به بیابانی خشک جان تازه داد

حکایت وقف یک باغ پسته که به بیابانی خشک جان تازه داد

خوشاب، علی اکبر ملکی/ موقوفه حضرت زهرا(س) شهرستان خوشاب که برای برپایی مراسم عزاداری سالروز شهادت دختر پیامبر گرامی اسلام(ص) در سلطان آباد خوشاب و به نام بنیان گذار مکتب جعفری به ثبت رسیده، دارای حکایتی جذاب و خواندنی است که با اهدای یک قطعه زمین پدری به فرزندش شروع می شود.

 یک شنبه 11 آذر 1397   222  0      

به گزارش خبرنگار افتخاری روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، وقف را به چشمه جاری تعبیر کرده‌اند، چشمه‌ای جوشان که در مسیر خود ناپاکی‌ها و ناخالصی‌ها را شسته و از بین می‌برد، وقتی قطرات آب را جمع می‌کند تبدیل به دریایی مواج و خروشان می‌شود که پایانی نخواهد داشت و همیشه مایه خیر و برکت فراوانی خواهد بود.

شاعر با زبانی شیوا الگو بودن وقف از پیامبر(ص) را بیان کرده است:« این بیان از وقف می گویم سخن/ این سخن نیكـــو بود ای انجمن/ وقف را مشكل گشا در كار بین/ نقش آن چون گل بود زیبا جبین/ اولین واقف رســـــول الله بود/ این عمــــل از بهر ما الگو نمود.»

در ادامه نگاهی می‌اندازیم به یکی از پر برکت‌ترین وقف‌ها در سلطان‌آباد، مرکز شهرستان خوشاب که مزین به نام پر خیر و برکت حضرت زهرا(س) و امام جعفر صادق(ع) قطره قطره جمع شده و امروز به باغی بزرگ تبدیل شده است که مایه خیر و برکت خواهد بود.

پدری کهنسال به فرزندش قطعه زمینی به مساحت حدود 2 هکتار برای انجام کار کشاورزی اهدا می‌کند و فرزندی که عشق به اهل بیت عصمت و طهارت(س) دارد با کاشت حدود 500 اصله نهال پسته در حدود 4 سال قبل آن را با مشورت حجت‌الاسلام محمد صاحبی، امام جمعه وقت شهرستان خوشاب وقف کرد.

این فرزند صالح و خیر نیک اندیش این موقوفه را با نیت برپایی مجالس عزاداری حضرت زهرا(س)، امام جعفر صادق(ع) و هزینه امور عام المنفعه در سلطان آباد وقف کرد.

خرید 3 ساعت آب از طرف اداره اوقاف و وقف 2 ساعت آب برای این موقوفه

محمد علی نامنی ، متولی این موقوفه با بیان اینکه نبود آب کافی برای آبیاری درختان یکی از مشکلات این موقوفه بود، گفت: با درخواست امام جمعه وقت شهرستان خوشاب ازحجت الاسلام نیساری، رئیس سابق اداره اوقاف سبزوار با خرید 3 ساعت آب از چاه کشاورزی نزدیک این زمین از محل موقوفات مرتبط به صورت مشارکتی نهال‌های نو جان تازه گرفته و رشد کردند.

نامنی با بیان اینکه به دلیل زیاد شدن درختان و کافی نبودن آب دو ساعت آب دیگر خریداری و وقف شده، اظهار کرد: در اردیبهشت سال 97 با ورود جهادگران بسیجی به حوزه وقف، کاشت 600 اصله درخت دیگر در این موقوفه آغاز شد و مجموع درختان به هزار و 100 اصله درخت پسته رسید.

حجت‌الاسلام جعفر مهدوی خواه، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سبزوار، گفت: حدود 400 نهال این باغ موقوفه، 4 ساله است که در سال جاری حدود 3 کیلوگرم محصول پسته برای اولین بار از آن برداشت شد.

وی با اظهار اینکه با فروش محصول باغ این موقوفه مبلغ 98 هزار تومان جهت هزینه اجرای نیت واقف به دفتر امام جمعه شهرستان خوشاب تحویل داده شده، تصریح کرد: موقوفه حضرت زهرا(س) در سلطان‌آباد از بیابانی خشک، این روزها تبدیل به باغ سر سبز پسته‌ای شده، که هنوز تا برداشت اصلی آن از درختان در سن هفت سالگی فاصله زیادی دارند.

بانوی شاعر یزدی به زیبایی این گونه موقوفات را به تصویر کشیده و سروده است که :
گل مي‌كند حتي كوير تشنه وقتي/ آن ابرهاي ناگهان، باران ببارند
اين چشمه‌هاي تا خدا جاري چه زيبا/ بر خاك خسته رد پا جا مي‌گذارند
سرشاخه‌هاي وقف در باغ بهشت است/ هر خوشه‌اش را صد برابر مي‌شمارند
از آسمان رفتند اما تا هميشه/ در ذهن گلها، ابر و باران ماندگارند
اي چشمه‌ي سرشار از آواز برخيز/ لبهاي خشك قريه‌ها چشم انتظارند»
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار