• امروز سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

در چه حوزه‌هایی به وقف نیاز داریم

در چه حوزه‌هایی به وقف نیاز داریم

کم شمارترین نیات موقوفات درکل کشور با آمار5 درصد مربوط به قرآن کریم و موقوفات در زمینه ازدواج نیز بسیار کم است، در حالی که جامعه امروز نیاز وافری به این‌گونه موقوفات دارد.

 دوشنبه 12 آذر 1397   107  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، به نقل از گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، فلسفه نهاد وقف در اسلام برطرف کردن نيازهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و هر نوع نیاز در جامعه با مشارکت نهادهای مردمی و خیراندیشان واقف است.

بر این اساس، ضرورت پرداختن به نیت واقفان و هدایت آنها به سمت نیازهای روز جامعه و وجود وقف‌هایی متناسب با نیاز روز مردم یکی از اولویت‌هایی است که نجات بخش جامعه امروز از فقر و مشکلاتی می باشد، که دولت و دستگاه‌های اجرایی قادر به حل آنها نیستند.

ایران از لحاظ نیت‌های خیرخواهانه وقفی، کشوری بی‌نظیر است. شناسایی حدود 800 نوع نیت خیرخواهانه در موقوفات کشور و ظرافت و نکته‌سنجی پیشینیان ما حاکی از استواری سنت حسنه وقف در جامعه ایرانی و نقش بی‌بدیل آن در گره‌گشایی مسائل و دستگیری از نیازمندان و فراتر از همه اینها پایه‌گذاری فرهنگ و تمدن بر مبنا و اساس وقف است؛ لذا شناسایی و هدایت نیت‌های خیرخواهانه و فرهنگ‌سازی گفتمان وقف یکی از مباحث مهم و نیازهای اساسی این حوزه است.

علاوه بر این، فرهنگ سازی و نهادینه کردن فرهنگ وقف نوین در جامعه، یکی از مؤثرترین راه ها برای احیای این سنت حسنه و بازآفرینی نقش تاریخی وقف در تمدن کهن اسلامی است که در سال‌های پس از انقلاب دچار کم رونقی شده بود که این رویه البته در حال تغییر و تحول است.

براین‌اساس دو کار باید در دستور کار جدی قرار می‌گرفت که اولین اقدام پرداختن به موضوعی بود که در آن تمام نیت های موقوفات کشور به‌صورت جزیی احصاء و برای هر منطقه اعداد و ارقام شناسایی و نیاز هر استان استخراج می‌شد.

پس از احصای این نیازها، باید مشخص می‌شد که هر استان به چه موضوعات و وقف هایی بیشتر نیاز دارد. به‌عنوان مثال در یک استان موقوفات قرآنی وجود داشت، اما در برخی استانها حتی یک موقوفه قرآنی هم ثبت نشده بود یا در یک شهرستان موقوفه تعزیه داری وجود داشت، اما در برخی شهرها چنین وقفی انجام نشده بود یا در بعضی جاها مدرسه و مسجد داریم اما فاقد مراکز درمانی هستیم که طبیعی است باید واقفان را به سمت تأسیس مراکز درمانی سوق داد.

بعضی موضوعات وقف در کل کشور بسیار محدود است، کم شمارترین نیات موقوفات مربوط به قرآن است که در کل کشور کمتر از پنج درصد موقوفات را به خود اختصاص داده و از سایر موقوفات کمتر است و یا موقوفات در زمینه ازدواج نیز بسیار کم است. این در حالی است که جامعه امروز نیاز وافری به این‌گونه موقوفات دارد.

این نیاز‌ها شناسایی و اولویت‌های آنها در سازمان متولی استخراج شده است. امروزه ساخت مدرسه، بیمارستان، درمانگاه، آموزشگاه، ورزشگاه، دانشگاه، پژوهشگاه، آسایشگاه، شیرخوارگاه، و در حوزه‌های علمی، هنری، فرهنگی و قرآنی ترویج مفاهیم قرآنی، ایجاد دارالقران‌ها و مدارس قرآنی، تولید محصولات قرآنی، تربیت مربی و حافظ قرآن کریم، حمایت از نخبگان و مؤسسات دانش بنیان و ...، به کمک‌های حوزه وقف نیازمند است.

این در حالی است که بیشترین فراوانی وقف‌های دینی و مذهبی در خصوص عزاداری امام حسین(ع) و برپایی مجالس اهل‌بیت(ع) است. البته این بدان معنی نیست که نباید در این عرصه وقف کرد؛ بلکه باید شیوه و شکل آن‌را تغییر داد، آیا تولید نرم‌افزار و یا فیلم و محصولات فرهنگی عاشورایی نمی‌تواند جزء نیت های واقفان قرار گیرد؟

تغذیه روحی و فکری مردم نیازمند محصولاتی است که اشباع‌کننده روح و جان مخاطبان باشد، یا اگر یک بازی رایانه‌ای در خصوص حماسه کربلا و نهضت عاشورا تولید شود، آیا نمی‌توان آن را در سطح جهانی عرضه کرد؟

عرصه علم و فناوری و ازدواج زوج‌های جوان نیز جزء ضرورت‌های دیگر وقف است که باید دنبال شود. در بحث علمی و معرفتی به‌خصوص در حوزه‌های پژوهشی حوزه علمیه نیز کمبود وقف داریم که جزء ضروریات است.

مدل وقف کردن هم نیازمند تغییر و تحول اساسی است. چنان‌که نگاه سنتی مردم هم به وقف باید تغییر کند، چراکه امروز با خرد شدن مالکیت‌ها و تقسیم میراث‌ها  دیگر امکان وقف‌های بزرگ بسیار کمتر شده؛ لذا توسعه و ترویج وقف‌های مشارکتی و توزیع اوراق وقف گامی برای تغییر در روش وقف کردن است؛ و باید با ایجاد طرحی نو آحاد مختلف مردم بتوانند در این مسیر خیرخواهانه گام بردارند.


علی شیرین، کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار