• امروز چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

بستر مناسب برای حضور اقشار مختلف جامعه در بقاع متبرکه فراهم شود

بستر مناسب برای حضور اقشار مختلف جامعه در بقاع متبرکه فراهم شود

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، گفت: امامزادگان متعلق به همه است و باید بستری فراهم کنیم تا همه ضمن حضور در این بقاع متبرکه ، کارهای فرهنگی، قرآنی و انقلابی انجام دهند.

 پنج شنبه 20 دی 1397   57  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی؛ دوره آموزشی هیئت‌امنای بقاع متبرکه خراسان رضوی، با حضور هیئت‌امنای بقاع متبرکه شهرستان‌های مشهد، کلات، طرقبه، چناران، قوچان، درگز، تربت‌جام، خواف و تایباد در تالار فرهنگی نور مشهد برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمد نوروز پور، مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در این دوره آموزشی بیان کرد: زیارت در فرهنگ ما جایگاه بسیار بالایی دارد و از زمان نبی مکرم اسلام(ص) به این مسئله سفارش و تأکید شده است.

وی افزود: وهابیت به شدت در مسئله زیارت و توسل به اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) در فضاهای مجازی، سایت‌ها و شبکه‌های تلویزیونی کار می‌کند و زیارت قبور امامزادگان واجب‌التعظیم را شرک دانسته و ما را تکفیر می‌کنند؛ آن‌ها می‌گویند: در دین مبین اسلام چیزی به عنوان زیارت و توسل نیست و شیعیان از زمان صفویه به بعد رواج داده‌اند.

وی تصریح کرد: مسئله زیارت اهل قبور علاوه بر فرهنگ اسلامی ما در کتب تاریخی هم دارای نقل‌های بسیاری است که پیامبر(ص) مقید به زیارت قبور شهدای احد بودند.

وی با بیان اینکه امام‌جمعه مسجدالنبی(ص) گفت: من 20 سال در این مسجد نماز می‌خوانم و به پیامبر(ص) سلام نکردم؛ اظهار کرد: این‌ها برای پیامبر(ص) مقام و جایگاهی قائل نیستند و می‌گویند کسی که مرده نباید به او سلام داد درحالی‌که مکرر در قرآن کریم خداوند بر پیامبران پیشین سلام داده است.

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اظهار کرد: ما در خانه پیامبر(ص)، اهل‌بیت(ع) و امامزادگان می‌رویم چون آن‌ها در پیشگاه خدا آبرو دارند.

وی عنوان کرد: مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در خصوص امامزادگان فرمودند:«امامزادگان ذخایر معنوی هستند که دل‌ها را جذب، فضا را تلطیف و از لحاظ معنوی زندگی مادی ما را در واقع روغن‌کاری، نرم و آسان می‌کنند و آرامش به دل‌ها می‌دهند و این امامزاده‌ها خیلی قیمت دارند هر چه می‌توانید به این‌ها برسید".

وی گفت: مبنی بر فرمایش مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) که امامزادگان باید قطب فرهنگی شوند، سازمان اوقاف و امور خیریه چشم‌انداز 12 ساله‌ای نوشته که با کمک هیئت‌امنای بقاع متبرکه محقق خواهد شد.

نوروز پور بیان کرد: امامزادگان باید مروج و نمایانگر اندیشه‌ها و آرمان‌های امام رهبری، اثرگذار جریان ساز، الگوساز و دارای فاخرترین برنامه‌های فرهنگی در سطح منطقه، مرکز تجمع و ارتباط نیروهای جبهه انقلاب در جهت انسجام برنامه‌های فرهنگی، مؤثر در جهت مواجهه با حرکت‌های جبهه معارض فرهنگی، جذب‌کننده عناصر میانه به جبهه فرهنگی انقلاب، سند چشم‌انداز تبدیل به قطب فرهنگی، جهت دهنده به آداب‌ورسوم ملی بر اساس آموزه‌های دینی و موجب گسترش و تعمیق بخش معرفت و بصیرت دینی و فضائل اخلاقی بر اساس قرآن و اهل‌بیت(ع) باشد.

وی افزود: امامزادگان متعلق به همه است، خط و اصل مشی ما همان اهداف کلی اسلام، انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی است، و باید بستری فراهم کنیم تا همه ضمن حضور در بقاع متبرکه، کارهای فرهنگی، قرآنی و انقلابی انجام دهند.

وی افزود: باید مدیریت بقاع در دست افراد باانگیزه باشد، منابع انسانی ممتاز داشته باشد، با فناوری‌های روز مجهز و بر منابع مالی پایدار متکی باشد.

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان اینکه بیش از 2 هزار بقعه در کشور در حال ساخت‌وساز هستند و 99 درصد بودجه آن مردمی است؛ گفت: هیئت‌امنا باید برای درآمدزایی موقوفاتی را ایجاد کند تا از درآمد آن‌ها صرف بقعه متبرکه شود و کار عمرانی، فرهنگی، منابع مالی و اقتصادی پایداری برای بقعه از طریق وقف‌های جدید ایجاد کنند.

وی بیان کرد: در حوزه آموزشی بقاع متبرکه باید علوم و معارف قرآن، سیره اهل‌بیت(ع)، معارف انقلاب اسلامی با رویکرد اندیشه‌های امام و رهبری را به زائران و مجاوران آموزش دهند.

وی توسعه بهینه‌سازی تسهیلات بیمه زائرین، بسترسازی توسعه زیرساخت‌های استقرار سیستم خدمات عمومی و گسترش امنیت زائرین، توسعه بهداشت محیطی، بصری و روانی؛ تطهیر، تنظیف و روشنایی اماکن متبرکه، توسعه بهره‌برداری بهینه از فضاهای بقعه، مدیریت ترافیک حریم بقعه، رفع آلودگی‌های زیست‌محیطی، توسعه تجهیز امکانات ایمنی، توسعه حراست فیزیکی، راهکارهای حوزه توسعه مدیریت منابع انسانی مالی، توسعه مدیریت مردمی هیئت‌امنای متعهد فرهنگی، قرآنی، متخصص، فعال و کارآمد را از دیگر کارهایی دانست که باید در بقاع متبرکه انجام شود.

وی افزود: توسعه مدیریت تخصصی فرهنگی، توسعه ابزارهای مدیریت با فناوری‌های روز، مهندسی مدیریت همسو با راهبردها، بهینه‌سازی مدیریت، توانمندسازی بخش‌های اجرایی و صنفی بقاع متبرکه، آشنایی با حوزه فعالیت بقاع متبرکه، صرف نذورات نقدی در عمران و آبادی اماکن، تدارک وسایل رفاه و بهداشت زائرین و ساکنان ناحیه، نشر معارف اسلامی و تبلیغات مذهبی و تعظیم شعائر دینی، کمک به مدارس دینی باید توسط بقاع متبرکه انجام شود.

نوروز پور در خصوص وظایف هیئت‌امنا گفت: مراقبت کامل در حوزه مورد امانت، نگهداری اموال منقول و ثبت آن‌ها در دفتر مربوطه، انجام تعمیرات اماکن مذهبی و رسیدگی به وضع آن، نوسازی و احداث تأسیسات عمومی برای تأمین رفاه زوار و مراجعه‌کنندگان و ساکنان ناحیه، تهیه طرح و برنامه‌های عمرانی ، دفاع از حقوق اماکن مذهبی، اخذ سند مالکیت امامزاده، جمع‌آوری نذورات نقدی و واریز در حساب بانکی سامانه، پرداخت مقرری مصوب به خدام، اقدام مؤثر در جهت عمران و آبادی از جمله وظایف هیئت‌امنا است.

وی در پایان گفت: اهداف بخش مدیریت کاهش هزینه‌های جاری، مدیریت بهینه منابع انسانی شاغل، پیاده‌سازی اصل 44 قانون اساسی مبنی بر لزوم برون‌سپاری امور به مردم از طریق واگذاری مدیریت اماکن متبرکه به هیئت‌امنا است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار