• امروز جمعه یکم آذر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

اولین نشست تخصصی مسجد، وقف، علم و فناوری برگزار شد+ عکس

اولین نشست تخصصی مسجد، وقف، علم و فناوری برگزار شد+ عکس

اولین نشست تخصصی مسجد، وقف، علم و فناوری همراه با نکوداشت واقف خیراندیش محمد فقیهی در مسجد الزهرا(س) برگزار شد.

 جمعه 21 دی 1397   158  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی؛ اولین نشست تخصصی مسجد، وقف علم و فناوری شامگاه پنج شنبه با حضور مدیران کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، اتاق اصناف، دانشگاه فردوسی مشهد، پارک علم و فناوری، دفتر همکاری های علمی نخبگان شهید فهمیده، امور مساجد، خادمان وقف علم و فناوری، خانه صنعت، معدن و تجارت و واقفان نیک اندیش برگزار شد.

وقف صدقه جاریه
 
حجت الاسلام حسینی، امام جماعت مسجدالزهرا(س) ببان کرد: در سومین سالگرد دکتر محمد فقیهی حکم آبادی، بهانه ای فراهم آمد تا اولین نشست تخصصی مسجد، وقف، علم و فناوری را در این‌مسجد که توسط این واقف نیک اندیش وقف شده، برگزار کنیم.

وی افزود: خداوند در قرآن کریم مال و فرزندان را زینت های دنیا می داند اما آن چیزی که از همه این‌ها بهتر است، را عمل صالح و یا باقیات صالحات عنوان می کند، که در این دنیا انجام داده و برای انسان می ماند.

امام جماعت مسجد الزهرا (س) اظهار کرد: پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: «انسان وقتی از دنیا می رود ارتباطش با دنیا قطع می شود مگر در سه چیز، صدیقه جاریه که در فقه اسلامی به عنوان وقف محسوب می شود، صدقه جاریه وقفی است که استمرار دارد، دوم کار علمی که ارزش و ثواب اخروی ایجاد کند و سوم دعایی که فرزند انسان بعد از مرگش می کند».

وی گفت: هیچ کس در وقف نمی تواند تغییری ایجاد کند مگر اینکه بخواهد آن وقف را به احسنت تبدیل کند.

پدرم خود را وقف آموزش، تربیت و درمان بیماران بی بضاعت کرد
 
بانو فقیهی، فرزند واقف خیر اندیش  محمد فقیهی، ضمن تشکر از شورای فرهنگی مسجد الزهرا (س) که با همت و تلاش پایگاهی برای رسیدگی به اموردرتمام سطوح اجتماع ایجاد کردند، ابراز امیدواری کرد تا با برگزاری نشست تخصصی مسجد، وقف، علم و فناوری در این مسجد تمام افراد جامعه را جذب کنند.

فقیهی با بیان اینکه این واقف بزرگ بنیان گذار چشم‌پزشکی خراسان و از بنیان گذاران بیمارستان آریا بود؛ تصریح کرد: اولین‌پیوند قرنیه در مشهد توسط دکتر فقیهی انجام شد.

وی بیان کرد: مرحوم دکتر فقیهی استادی متواضع بود که شاگردان فراوانی تربیت کردند که از نقطه نظر پزشکی و سیاسی افتخار آفرین و نام آور هستند.

وی اظهار کرد: پدرم زندگی خود را وقف آموزش، تربیت و درمان بیماران بی بضاعت کرد و علاوه بر وقف زمینی در سبزوار جهت مدرسه، مسجد الزهرا (س) مشهد را نیز احداث کرد.

وی گفت: زمین‌ مسجد با مساحت هزار و 700 متر مربع در سال ۶۵ وقف و در سال ۹۱ در کمتر از ۱۸ ماه ساخته و در ۲۹ فروردین ۹۴ همزمان با سالروز ولادت حضرت زهرا (س) افتتاح شد.

سرمایه گذاری بخش خصوصی به صورت وقف موجب رشد فناوری می شود

مکارم، مدیر عامل شتاب دهنده کسب و کار فردوسی،در این نشست گفت: این روزها موضوعاتی به اسم شرکت های دانش بنیان، مجموعه های استارتاپ و فعالیت های نوآورانه زیاد شنیده می شود.

وی افزود: کشور ما در زمینه تولید علم جزء کشورهای برتر دنیا و بیش از ۱۰ سال است که مجموعه پارک علم و فناوری و دانشگاه فردوسی برای تبدیل ایده ها به فناوری تلاش می کنند.

مکارم، با بیان اینکه اکنون مشهد جزء شهرهایی با شرکت های دانش بنیان بیشمار است، عنوان کرد: اکنون شتاب دهنده ها ایجاد شده اند تا مجموعه های کوچک جوان که دارای ایده های مشخصی دارند را در یک فرایند هشت ماهه به شرکت های توسعه یافته تبدیل کند.

وی با بیان اینکه این فرآیند توسط سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام می شود، ببان کرد: بخش خصوصی می داند از هر ۱۰ سرمایه گذاری ۹ سرمایه گذاری به شکست منجر می شود اما همین یک دهم موجب رشد پارک های علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان می شود.

وی تصریح کرد: جایی که فضای اقتصادی به صورت ذاتی توجیهی برای سرمایه گذاری ندارد مانند آلودگی هوا، علوم پایه و ... وقف و سیستم های دولتی می توانند کمک کننده باشند.

وی گفت: تکنولوزی ها و فناوری هایی هستند که مبتنی بر آینده پژوهی است که اگر در این موضوعات سرمایه گذاری شود علاوه بر رشد فناوری و تکنولوژی، فناوری ها آینده را در قبضه آن کشور قرارمی دهد.

وی افزود: موضوع دیگری که ضرورت وقف در آن حوزه را ضروری می کند موضوعاتی مانند آب، آلودگی، دیابت، آموزش عالی و .. است که برای مردم اضطرار و به سرمایه گذاری نیاز دارد و اگر این سرمایه گذاری در بخش خصوصی و به صورت وقف اتفاق بیفتد علاوه بر رشد اقتصادی، منافع انسانی دارد.

وی اظهار کرد: سرمایه گذاری روز در موضوعاتی چون گردشگری، صنایع غذایی و ... نیازمند حمایت مردم است.

قدرت علمی موجب پیشرفت جامعه می شود

در ادامه، رجبی استاد دانشکده علوم پزشکی مشهد و عضو شورای فرهنگی مسجد الزهرا (س) بیان کرد: مرحوم فقیهی عمر خویش را برای تربیت افرادی صرف کرد که امروز از متخصصین بنام چشم پزشکی مشهد هستند.

وی با اشاره به اینکه اگر جامعه ای سلامت محور نباشد پیشرفت نمی کند، گفت: جامعه سالم به قدرت علمی دست پیدا می کند؛ قدرت علمی مولفه ای در کنار سابر قدرت ها است.

رجبی تصریح کرد: حتی قدرت نظامی از قدرت علمی گرفته می شود، و کشوری که در همه زمینه ها از جمله علم پیشرفت کند، قدرتمند است.

وی اظهار کرد: در کشور ما اولویت اول قدرت علمی است و باید در این زمینه موقوفاتی ایجاد شود تا به پیشرفت علمی دست پیدا کنیم.

طراحی نرم افزاری برای پیشبرد فعالیت های جامعه در مسیر نیازهای اسلامی


وفایی، مسئول امور مساجد خراسان رضوی، در این نشست گفت: برای اینکه امروز فعالیت های جامعه را در مسیر نیازهای نظام اسلامی پیش ببریم نیاز به نرم افزار و یک پایگاه داریم.

وی افزود: مرکز رسیدگی به امور مساجد مرکز رشدی را طراحی کرده است که مطالعه این حرکت در مرکز از یک سال قبل شروع و به لحاظ ساختاری زمینه سازی شده که در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.

وفایی، بیان کرد: موضوع پر اهمیت، بررسی راهکارهای استفاده از ظرفیت های فرهنگی جهت توسعه علمی و فناوری، اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان است.

وی افزود: در مشهد مقدس در چند سال اخیر توجه ویژه ای در کنار حاشیه های روزمره به بحث اقتصاد مقاومتی با الهام از فرمایش مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) شده، و حرکاتی ارزشمند به وسیله جمعی از اساتید و جوانان شکل گرفته است.

وفایی اظهار کرد: ما برای اینکه دانش را به کاربردی سازی تبدیل کنیم باید منشوری طراحی کنیم که قائده آن مثلث است؛ راس آن منشور باید در اختیار امامت و امام جامعه باشد، اظلاع قائده منشور علم و تخصص، ثروت و منابع مالی و نیروی انسانی است.

وی تصریح کرد: این سه بخش مهم در قالب یک برنامه منسجم در جامعه موفقیت هایی در حوزه اقتصاد، رسانه، تعیلم و تربیت، انرژی، معماری، کشاورزی و سایر حوزه های اجتماعی رقم خواهد زد.

برای ایجاد اشتغال و کارافرینی باید علم به فناوری تبدیل شود

کافی، رییس دانشگاه فردوسی مشهد، گفت: برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی باید علم به فناوری برای ثروت آفرینی تبدیل شود.

وی بیان کرد: از قبل از اسلام و تاسیس جندی شاپور تا دوره اسلامی و درخشش دانشمندان مسلمان به ویژه دانشمندان ایرانی، بیشتر از آن که دولت ها و حکومت ها در پیشرفت علم موثر باشند حمایت مردم موثر بوده است.

وی افزود: همواره مردم ظرفیت و زمینه ای برای چاپ آثار علمی دانشمندان ایجاد کردند و نیز حمایت حاکمان از عالمان موجب موفقیت عالمان بوده است.

کافی گفت: دولت ها همیشه حمایتشان از دانشمندان در جهت اهداف و برنامه های خود بوده و اگر بخواهیم علمی عام المنفعه و در جهت حل مشکلات مردم و جامعه حرکت کند مردم باید حمایت کنند.

وی تصریح کرد: دانشگاه های امروز همان مدارس و مراکزی هستند که در گذشته تعلیم امور دینی و تجربی در آن اجرا می شد، در گذشته علوم پیچیدگی امروز را نداشت اما با پیچیدگی علم، و تاسیس بنیادهای مختلف، دانشگاه ها یکی از نهادهایی بود که در جهت تحقیق، پژوهش و کاربردی کردن علم ماموریت گرا شد.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: علم محدود به یک جامعه و یک کشور نیست بلکه میراث بشریت است.

برای پیشرفت در زمینه علم و فناوری مردم باید حمایت کنند

شرکا، نماینده جامعه صنعتگران خراسان رضوی، گفت:اگر ائمه جماعات در مساجد، اساتید و مردم از این علم حمایت کنند کشور به پیشرفت های گسترده ای دست پیدا می کند.

وی با بیان اینکه ایران کشوری ثروتمند است؛ اظهار کرد: کشورهای پیشرفته دنیا از جمله آلمان، ژاپن و سویس جزء رتبه های برتر دنیا در علم و فناوری هستند.

وی افزود: امروزه استفاده از منابع طبیعی و خدادادی هنر نیست، اگر توانستیم نفت را به شیشه فانتوم تبدیل کنیم نشان از رشد جامعه دارد.

وی با بیان اینکه توسعه دو بال دارد و آن هم فرهنگ و اقتصاد است؛ افزود: اگر ائمه جماعات در مساجد، اساتید و مردم از این علم حمایت کنند کشور به پیشرفت های گسترده ای دست پیدا می کند.

وی عنوان کرد: کشور ما در تولید دانش رتبه ۱۶ جهان دارد درصد ناچیزی از این دانش در ایران به ثروت تبدیل شده است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار