• امروز پنج شنبه پانزدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

موقوفه مشارکتی با 4 هزار واقف از سراسر جهان

موقوفه مشارکتی با 4 هزار واقف از سراسر جهان

طرقبه، اعظم دوست حصار/ 4 هزار واقف نیک‌اندیش از سراسر جهان در یکی از بزرگترین وقف‌های مشارکتی خراسان رضوی، جهت توسعه حریم ملکوتی بقعه متبرکه امامزادگان یاسر و ناصر‌ علیهما السلام طرقبه شاندیز مشارکت کرده‌اند.

 پنج شنبه 19 اردیبهشت 1398   115  0      

به گزارش خبرنگار افتخاری روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، از مرداد ماه سال ۹۵ طرح "وقف مشارکتی" بقعه متبرکه امامزادگان یاسر و ناصر علیهما السلام شهرستان طرقبه شاندیز به همت دفتر مشاوره وقف این آستان ملکوتی و با هدف ترویج سنت حسنه وقف، توسعه حریم بقعه متبرکه جهت رفاه حال زائران داخلی و خارجی و بهره مندی بیشتر آنان از برنامه های فرهنگی و مذهبی در این آستان مقدس ایجاد شد.
 
تاکنون بیش از 4 هزار و 133 واقف خیراندیش از ایران و سایر کشورهای جهان هزار و 11 مترمربع زمین را به ارزش 20 میلیارد و 220میلیون ریال درجهت توسعه حریم بارگاه مطهر امامزادگان یاسر و ناصر علیهما السلام وقف کردند.

در طرح وقف مشارکتی این بقعه متبرکه علاوه بر زائران ایرانی زائران کشورهای عرب زبان از جمله بحرین، کویت، عربستان، لبنان، قطر، عراق، امارات، عمان و کشورهای استرالیا، آلمان، سوئد، سوییس، هلند، انگلستان، افغانستان، پاکستان و کشورهای آفریقایی نیز مشارکت داشته اند.

سال 97 بیش از هزار و 870 واقف خیر اندیش ایرانی و خارجی 467 متر مربع زمین به ارزش 9 میلیارد و 340 میلیون ریال را جهت توسعه حریم این بارگاه مطهر وقف کردند، که بزرگ ترین وقف انجام شده در مهر ماه 97 توسط واقف نیک اندیش، ابو محمد از کشور عراق با وقف 6 متر مربع زمین به ارزش 120 میلیون ریال بوده است.

بیشترین مشارکت زائران ایرانی در وقف توسعه حریم این بقعه متبرکه از شهرهای تهران، خرمشهر، اهواز، کرمان، اصفهان، قم و مشهد و زائران خارجی از شهرهای کربلا، نجف و کاظمین، سامرا، بیروت، جنوب لبنان و شهرهای کویت و بحرین بوده که بیشتر زمین های وقف شده با مساحت یک هشتم مترمربع به ارزش ۲ میلیون و ۵۰۰هزار ریال است.

از بزرگ ترین وقف های انجام شده از ابتدای طرح تاکنون می توان به وقف 6 متر مربع زمین به ارزش 120 میلیون ریال توسط "ابو محمد" از کشور عراق؛ وقف 2/5 متر مربع زمین به ارزش 50میلیون ریال، توسط " کرامت شول" از شهر سیرجان استان کرمان؛ وقف 2/5متر مربع زمین به ارزش 50میلیون ریال توسط " احمد زمانی" اشاره کرد که در سال 97 به ثبت رسیده است.

همچنین در اولین روزهای سال 98 علی خلیل رزق، زائر لبنانی و ساکن کشور سوئیس 10 متر مربع زمین را جهت توسعه حریم این بارگاه ملکوتی به ارزش 200میلیون ریال ثبت کرد.

از نمونه های جالب در وقف مشارکتی توسعه حرم امامزادگان یاسر و ناصر علیهما السلام می توان به وقف خانوادگی 1/5متر مربع زمین به ارزش 16میلیون ریال توسط فرزندان "عبدالله مبارک" از کشور کویت و مشارکت 15 نفر از خادمان افتخاری خواهر و برادر این بقعه متبرکه با وقف 2 مترمربع زمین به ارزش 40 میلیون ریال اشاره کرد.

آشنایی، استقبال خوب و مشارکت زائران داخلی و به ویژه زائران کشورهای خارجی در طرح وقف مشارکتی این بقعه متبرکه نتیجه همت و تلاش مدیر و مشاوران دفتر" مشاوره وقف" در این بارگاه مطهر است، که اقدامات مفید و موثری در جهت آشنایی و آگاهی هر چه بیشتر زائران با طرح وقف مشارکتی انجام داده لند.

انجام سخنرانی بین نماز های جماعت روزانه در مورد فضیلت و ارزش معنوی و مادی این سنت حسنه، تشریح طرح وقف مشارکتی در برنامه‌های معرفتی و فرهنگی زائران کاروان های ایرانی و خارجی مشرف شده به بارگاه مطهر ، و حضور مبلغان مسلط به زبان عربی از جمله اقدامات انجام شده در جهت آشنایی زائران با طرح وقف مشارکتی این بارگاه مطهر است.

عمران و آبادانی و ارائه برنامه های فرهنگی مطلوب در بقاع متبرکه از اهداف ما است

در ادامه حجت الاسلام حبیب صادقی، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه طرقبه شاندیز بیان کرد: وقف مشارکتی بقعه متبرکه امامزادگان یاسر و ناصر علیهما السلام فرصتی است که مردم بتوانند با کمترین هزینه در زمره واقفان محسوب و از طرفی در عمل خیری که در جهت بهره مندی عموم مردم است شریک شوند.

وی تصریح کرد: عمران و آبادانی، اجرای برنامه های فرهنگی و ارائه خدمات مطلوب و شایسته به زائران بارگاه مطهر امامزادگان یاسر و ناصر علیهما السلام از جمله اهداف ما است .

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه طرقبه شاندیز اظهار کرد: از ابتدای اجرای طرح وقف مشارکتی در این بقعه متبرکه زائران و مجاوران استقبال خوبی داشته اند و با توجه به ارادت و محبت مردم به امامزادگان و منسوبین به اهل بیت(ع) مشارکت زائران در این طرح همچنان پرشور و عالی ادامه خواهد داشت.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار