• امروز شنبه دهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

مراسم بزرگداشت بانو گوهر شاد در مشهد برگزار شد+عکس

مراسم بزرگداشت بانو گوهر شاد در مشهد برگزار شد+عکس

مراسم بزرگداشت بانو گوهرشاد، واقف بزرگ جهان اسلام با سخنرانی نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی در تالار فرهنگی نور مشهد مقدس برگزار شد.

 چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398   103  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، مراسم بزرگداشت بانو گوهرشاد، واقف بزرگ جهان اسلام شامگاه سه شنبه ۲۴ اردیبهشت، در تالار فرهنگی نور مشهد مقدس برگزار شد.
 
این مراسم با قرائت قرآن کریم، سرود ملی، صلوات خاصه امام رضا(ع) و پخش کلیپ درباره بانو گوهر شاد و معرفی موقوفات این بانوی واقف در حوزه مسکونی، تجاری، کشاورزی و ... آغاز شد.
 
حجت الاسلام و المسلمین محمد احمد زاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در این مراسم اظهار کرد: موقوفات بانو گوهرشاد از به روزترین موقوفات جهان اسلام است.
 
وی افزود: مسجد جامع گوهر شاد در سال 821 هجری قمری به معماری استاد قوام الدین شیرازی ساخته شده و 8 سال بعد یعنی 829 هجری قمری وقف نامه آن به رشته تحریر درآمده است.
احمد زاده، تصریح کرد: امروز هم موقوفات این بانو علاوه بر بخش های تجاری و مسکونی در حوزه های مختلفی چون دامپروری، کشاورزی و آبزی پروری در حال فعالیت است و این بانوی واقف در هرات نیز مدرسه ای بنا کرد و در همان مدرسه به خاک سپرده شد.

زن قهرمان و دست پرورده شریعت اسلام و قرآن است که می تواند تحول سازی کند
 
در ادامه آیت الله سید احمد علم الهدی ، بیان کرد: امروز در دنیا مساله حقوق زن در بینشها و اندیشه های مختلف مطرح است ولی هنگامی که در مجموعه این اندیشه ها تعمق شود کسی از حقوق انسانی زن دفاع نمی کند و مدافعات یا از حقوق مادی و یا از یک سلسله ولنگاریها و بی بند و باریها تحت عنوان آزادی است.
 
وی افزود: دفاع از حقوق زن با رویکرد یکسان سازی زن و مرد دفاع از حقوق انسانی زن نیست، در اسلام مساله حقوق زن دفاع از حقوق انسانی زن است و اسلام به عنوان تنها مکتب مدافع حقوق انسانی زن موارد خاصی چون هنر، نخبگی، اراده، تصمیم، سیاست و مدیریت اجتماعی را مدنظر قرار داده است.
 
امام جمعه مشهد گفت: شخصیتهای برجسته ای از زنان مسلمان در جهان بروز و ظهور کرده اند که عظمت و شخصیتشان در تحول سازی اجتماعی، فرهنگی و انقلابی بوده است.
 
آیت الله علم الهدی افزود: قهرمان در تحول سازی در نوع زن مخصوص مکتب اسلام و شریعت قرآن است و عمده نقش آفرینی حضرت زینب(س) به عنوان بانویی قهرمان و بی نظیر در طول تاریخ ، در ایجاد تحول در بینش انسانها بود.

وی افزود: عمده امتیاز شاخص بانو گوهرشاد در تحول‌سازی، فرهنگی و فکری بوده است و بانو گوهرشاد با ایجاد تحول در اندیشه و نظام سیاسی تیموریان، جریان آن سلسله را از آدم‌کشی به حاکمیت فرهنگی، هنردوستی و علم‌دوستی مبدل کرد‌.

آیت الله علم الهدی افزود: موقوفات این بانو نیز عمدتا برای اجرای برنامه های خدماتی در کنار برنامه های فرهنگی بود و در ساخت مسجد گوهرشاد هم انگیزه بانو گوهرشاد که به احتمال قوی شیعه بوده ولی شیعه گری را بروز نمی داده علاقه به اهل بیت(س) بود.
 
آیت‌الله علم‌الهدی در بخش دیگری از سخنرانی خود با اشاره به نقش و جایگاه حضرت زنیب کبری(س) در طول عمر شریفشان، تصریح کرد: حضرت زینب کبری(س) به عنوان بانویی نمونه و قهرمان در طول تاریخ هستند و عمده نقش‌آفرینی این بانوی بزرگوار ایجاد تحول در جامعه انسانی بود.

امام جمعه مشهد تاکید کرد: جامعه‌ای که همه‌چیز را در قدرت و سلطه استکبار می‌دید در اثر برخورد حضرت زینب کبری(س) دگرگون شد و شهر شامی که در روز ورود کاروان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) آذین‌بندی شده بود همگی یکپارچه عزادار و در سوگ سید الشهدا (ع) گریستند.
 
حجت الاسلام ایزدی، معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف خراسان رضوی، در مراسم گرامیداشت بانو گوهر شاد، با اشاره به دهم ماه مبارک و وفات حضرت خدیجه(س) بیان کرد: این دو بانو ویژگی مشترک داشتند و هر دو اهل خیر و نیکوکار بودند.
 
.وی افزود: حضرت خدیجه مال کثیر خود را در راه اسلام داد و از خدا کوثر گرفت و و بانو گوهر شاد اموالش را در راه خدا وقف کرد و موقوفه اش در جوار فرزند کوثر قرار گرفت
 
.ایزدی، در ادامه گفت: همه انسان ها با دو سرمایه بدنی شامل اعمالی مثل نماز و روزه و ... و سرمایه مالی ذخیره ای برای آخرت خود می فرستند
 
وی در پایان با اشاره به اینکه هدف از این مراسم ترویج فرهنگ وقف و نیکوکاری است، اظهار کرد: مسجد جامع گوهر شاد علاوه بر عرصه فرهنگی مثل نماز جماعت، مراسم ها، اعتکاف، جلسات قران و ... در ایجاد اشتغال نیز نقش مهمی را ایفا کرده است.
 
مداحی قانع، اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء و پذیرایی با ضیافت افطاری پایان بخش این مراسم بود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار