• امروز جمعه بیست و نهم شهریور 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

بانو گوهرشاد آدم‌کشی تیموریان را به حاکمیت فرهنگی، هنردوستی و علم‌دوستی تبدیل کرد‌

بانو گوهرشاد آدم‌کشی تیموریان را به حاکمیت فرهنگی، هنردوستی و علم‌دوستی تبدیل کرد‌

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، گفت: بانو گوهرشاد با ایجاد تحول در اندیشه و نظام سیاسی تیموریان، جریان آن سلسله را از آدم‌کشی به حاکمیت فرهنگی، هنردوستی و علم‌دوستی مبدل کرد‌.

 چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398   57  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، آیت الله سید احمد علم الهدی، در مراسم بزرگداشت بانو گوهرشاد، واقف بزرگ جهان اسلام  که شامگاه سه شنبه ۲۴ اردیبهشت، در تالار فرهنگی نور مشهد مقدس برگزار شد، بیان کرد: امروز در دنیا مساله حقوق زن در بینشها و اندیشه های مختلف مطرح است ولی هنگامی که در مجموعه این اندیشه ها تعمق شود کسی از حقوق انسانی زن دفاع نمی کند و مدافعات یا از حقوق مادی و یا از یک سلسله ولنگاریها و بی بند و باریها تحت عنوان آزادی است.

وی افزود: دفاع از حقوق زن با رویکرد یکسان سازی زن و مرد دفاع از حقوق انسانی زن نیست، در اسلام مساله حقوق زن دفاع از حقوق انسانی زن است و اسلام به عنوان تنها مکتب مدافع حقوق انسانی زن موارد خاصی چون هنر، نخبگی، اراده، تصمیم، سیاست و مدیریت اجتماعی را مدنظر قرار داده است.

امام جمعه مشهد گفت: شخصیتهای برجسته ای از زنان مسلمان در جهان بروز و ظهور کرده اند که عظمت و شخصیتشان در تحول سازی اجتماعی، فرهنگی و انقلابی بوده است.

آیت الله علم الهدی افزود: قهرمان در تحول سازی در نوع زن مخصوص مکتب اسلام و شریعت قرآن است و عمده نقش آفرینی حضرت زینب(س) به عنوان بانویی قهرمان و بی نظیر در طول تاریخ ، در ایجاد تحول در بینش انسانها بود.

وی افزود: عمده امتیاز شاخص بانو گوهرشاد در تحول‌سازی، فرهنگی و فکری بوده است و بانو گوهرشاد با ایجاد تحول در اندیشه و نظام سیاسی تیموریان، جریان آن سلسله را از آدم‌کشی به حاکمیت فرهنگی، هنردوستی و علم‌دوستی مبدل کرد‌.

آیت الله علم الهدی افزود: موقوفات این بانو نیز عمدتا برای اجرای برنامه های خدماتی در کنار برنامه های فرهنگی بود و در ساخت مسجد گوهرشاد هم انگیزه بانو گوهرشاد که به احتمال قوی شیعه بوده ولی شیعه گری را بروز نمی داده علاقه به اهل بیت(س) بود.

آیت‌الله علم‌الهدی در بخش دیگری از سخنرانی خود با اشاره به نقش و جایگاه حضرت زنیب کبری(س) در طول عمر شریفشان، تصریح کرد: حضرت زینب کبری(س) به عنوان بانویی نمونه و قهرمان در طول تاریخ هستند و عمده نقش‌آفرینی این بانوی بزرگوار ایجاد تحول در جامعه انسانی بود.

امام جمعه مشهد تاکید کرد: جامعه‌ای که همه‌چیز را در قدرت و سلطه استکبار می‌دید در اثر برخورد حضرت زینب کبری(س) دگرگون شد و شهر شامی که در روز ورود کاروان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) آذین‌بندی شده بود همگی یکپارچه عزادار و در سوگ سید الشهدا (ع) گریستند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار