• امروز جمعه بیست و نهم شهریور 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با کمک وقف

پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با کمک وقف

جغتای، علی اکبر ملکی/ رئیس اداره اوقاف و امور خیریه جغتای با اشاره به اینکه یکی از نیازهای روز جامعه در کشور کمک به حل معضل آسیب‌های اجتماعی است، گفت: با امضای تفاهم‌نامه‌ای که با دادگستری جغتای منعقد شده، در تلاش هستیم تا با کمک وقف معضلات اجتماعی با پیشگیری حل شود.

 دوشنبه 20 خرداد 1398   48  0      

به گزارش خبرنگار افتخاری روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، در آذرماه سال گذشته یکی از موضوعات مهمی که در شهرستان جغتای توسط رئیس اداره اوقاف و امور خیریه این شهرستان رسانه‌ای شد، موضوع رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی از طریق وقف بود. موضوعی که با امضای تفاهم‌نامه همکاری بین اداره اوقاف و امور خیریه جغتای و دادگستری با کمک خیران آغاز شد.
 
حجت‌الاسلام حسین خانی، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه جغتای‌، با بیان اینکه با امضای این تفاهم‌نامه شعبه اول دادگاه حقوقی جغتای به‌عنوان شعبه رسیدگی به دعاوی اوقاف و امور خیریه انتخاب شد، اظهار کرد: ایجاد موقوفات جدید جهت جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی در جامعه از قبیل طلاق، درمان اعتیاد، آموزش‌های قبل از ازدواج و... به‌منظور ساماندهی، وحدت و مدیریت، متولی آن موقوفات دادگستری جغتای خواهد بود.

وی با اشاره به حضور میان مردم و دادگستری برای میانجی‌گری و صلح و سازش در دعاوی خانوادگی عنوان کرد: در این رابطه، از نزدیک مشکلات مردم را احساس و آسیب‌های اجتماعی را در شهر جغتای و برخی از روستاها از نزدیک مشاهده می‌کنیم. یکی از بزرگترین مشکلات در موضع آسیب‌های اجتماعی موضع اعتیاد به مواد مخدر، طلاق و فساد اخلاقی است که به دلیل نبود بودجه کافی در ادارات دولتی با ورود وقف به این موضوعات بسیاری از آسیب‌ها با پیشگیری قابل حل خواهد بود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان جغتای تصریح کرد: با ورود وقف به حوزه رفع آسیب‌های اجتماعی در کشور، دریچه‌ای نو باز شده ، همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و با درآمدی که از موقوفات حاصل می‌شود، می‌توان با برگزاری کلاس‌های آموزشی و کمک افراد محلی و متخصصان آسیب‌های اجتماعی از متلاشی شدن برخی خانواده‌ها جلوگیری کرد.

خانی با اشاره به ثبت اولین وقف در رابطه با آسیب‌های اجتماعی در جغتای بیان کرد: برات اکبری و زینب خداشاهی دو واقف نیک‌اندیش در اقدام خداپسندانه یک ساعت آب به همراه 5 هزار مترمربع از اراضی مربوطه را در روستای خداشاه جغتای با نیت کاهش آسیب‌های اجتماعی در این شهرستان وقف کردند.

هدایت واقفان به‌سوی نیازهای روز جامعه
 
وی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که طی چند سال اخیر در حوزه موقوفات انجام گرفته، هدایت واقفان به‌سوی نیازهای روز جامعه است، افزود: این موقوفه با ارزش ۴۰۰ میلیون ریال با نیت عام‌المنفعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی در سامانه جامع موقوفات این شهرستان ثبت شده است. 

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان جغتای با تأکید بر اینکه وقف در زمینه‌ کاهش آسیب‌های اجتماعی، علمی، تجهیز بیمارستان‌ها، کمک به اشتغال و ازدواج جوانان و محیط زیست از ضرورت‌های جامعه امروزی است، عنوان کرد: بسیاری از خیران با موضوعات وقف و نیازهای روز جامعه آشنایی کافی ندارند و با استفاده از راهنمایی و مشاوران اوقاف می‌توانند به‌صورت هدفمند موقوفات جدید را با نیازهای روز جامعه منطبق کنند و به ثبت برسانند.

خانی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون به‌همت واقفان و خیران این شهرستان، ۵ وقف جدید در سامانه جامع موقوفات ثبت شده که از مهم‌ترین نیت های آن‌ها می‌توان به عام‌المنفعه بودن، ساخت مسجد، فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی و کمک به حل معضل آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار