• امروز شنبه دهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

تطبیق رفتار، احساس و افکار ما با امامزادگان به معنای استفاده حداکثری از این ستارگان است

تطبیق رفتار، احساس و افکار ما با امامزادگان به معنای استفاده حداکثری از این ستارگان است

استاد حوزه و دانشگاه در همایش استانی ستارگان کرامت در بقعه متبرکه امامزاده سید حمزه(ع) کاشمر، گفت: برای استفاده حداکثری از امامزادگان باید افکارمان، احساسمان و رفتارمان را با این امامزادگان تطبیق دهیم.

 سه شنبه 18 تیر 1398   100  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی ماندگاری در همایش بزرگداشت امامزاده سیدحمزه بن موسی الکاظم(ع) کاشمر که همزمان با روز ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان در این آستان مقدس برگزار شد؛ بیان کرد: بسیاری از کارشناسان دین می پرسند که چرا باید به امام زادگان توجه شود و آیا مدرک قرانی در ابن خصوص وجود دارد؟
 
این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه سه مستند قرانی در خصوص توجه به امام زادگان عنوان کرد و افزود: امامزادگان تفسیر عملی سیره کوثر هستند، حضرت خدیجه (س) از مال و دانایی کثیر خود در راه خدا گذشت و خدا به او فاطمه زهرا(س) یعنی کوثرعنایت کرد و معنای کوثر (خیر بی همتا) وجود نازنین چندین هزار امام زاده از ذریه حضرت زهرا (س) در سراسر عالم هستند، این خیر بی انتها معنایش همه خیراتی است که با محوریت فاطمه زهرا (س) صورت می پذیرد و سوره کوثر مستند قرانی در خصوص امامزادگان است.
 
وی با بیان اینکه مثل امامزادگان مثل ستارگانی در کنار خورشید اهل بیت (ع) است، تصریح کرد: استدلال دوم «آیه وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ»است؛ حرم امام زادگان مصداق آیه تعظیم شعائر الهی است، شعائر الهی عبادت، توسل، تلاوت، روضه های اهل بیت(ع) و مجلس توسل است که در حرم امام زادگان همه این ها برپا می شود و هر چه مصادیق شعائر اهل بیت(ع) است در حرم امام زادگان به آن توجه می شود.
 
حجت الاسلام ماندگاری بیان کرد: هر کس پرسید چرا به حرم امام زادگان رسیدگی می کنید؟ بگویید رسیدگی به حرم امام زادگان به معنای کمک به اقامه نماز، واجبات، معارف اهل بیت(ع)، اقامه خیرات و تفسیر آیات قران و اقامه توسل است.
 
وی آیه دوم سوره مائده «وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَىٰ ۖ » را مستند سوم قرانی در خصوص توجه به امام زادگان دانست و افزود: خداوند می فرماید: لازمه بندگی خدا امت شدن است، یکی از پایگاههای امت سازی، حرم امام زادگان است.
 
این سخنران در ادامه اظهار داشت: در حالی که 1400 سال از عصر اهل بیت (ع) می گذرد، همچنان تجمع سیاسی و،انقلابی و فرهنگی شیعیان و دوستداران در حرم امام زادگان صورت می گیرد.
 
وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مبنی بر تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، عبادی، خیرات و قطب توسلات؛ بیان کرد: آیه 2 سوره مائده می گوید دور هم جمع شوید در حالی که محورتان ولایت و وحدت باشد و همه این ها در امام زادگان جلوه گری می کند.
 
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه حرم امام زادگان محل ترجمه این آیات است و از همه جا بیشتر حدود الهی در آن رعایت می شود؛ گفت: اگر همه مردم در تمام زندگیشان بر این 5 اصل استوار باشند یعنی دور هم جمع شوند، امت شوند، محور ولایت باشد، با یکدیگر متحد باشند و خیر به هم برسانند؛ کشور ما کشور امام زمانی می شود.
 
وی در ادامه بیان کرد: آنچه در حرم اهل بیت (ع) و امام زادگان می گذرد ویژگی های زمان ظهور است؛ و اگر مسئولین بدانند این مملکت مملکت امام زمان(عج) و اهل بیت(ع) و مملکت شهدا است برای خدمت رسانی تلاش می کنند، تقوا را رعایت می کنند و هیچ کس اختلاس نخواهد کرد.
 
وی با اشاره به 236هزار شهید انقلاب اسلامی گفت: شهدا امام زادگان عصر ما هستند.
 
حجت الاسلام ماندگاری با بیان اینکه شبهات زیادی در فضای مجازی در خصوص امام زادگان در حال ایجاد و گسترش است؛ گفت: حرم امام زادگان اسباب ظهور را فراهم می کند، حرم امام زادگان پناهگاه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و خیریه است و وقتی این امام زادگان شفیع ما شوند خدا ما را می بخشد، اینجا پناهگاه است و مردم در اینجا معارف زندگی و راه و رسم همسر داری یاد می گیرند، اینجا مریضی های جسم و روح را شفا می دهد.
 
وی در ادامه اظهار داشت: حرم امامزادگان تفسیر عملی آیات قران، پناهگاه، دانشگاه و درمانگاه است و هر کسی از توجه به امام زدگان ایراد می گیرد بگویید اگر تو دوست نداری به این دانشگاه، درمانگاه و پناهگاه بیایی نیا، ما از این درمانگاه جواب گرفته ایم و اگر مردم حاجت نمی گرفتند این دانشگاه و درمانگاه گسترش پیدا نمی کرد.
 
وی عنوان کرد: غیر از حرم امام رضا (ع) و امامزادگان مشهوری چون حضرت علی بن محمد باقر(ع)، شاهچراغ (ع)، حضرت معصومه (س) و حضرت عبدالعظیم حسنی بیش از ۴ هزار امام
زاده در کشور مدفون هستند، کشوری که بیش از ۴ هزار پناهگاه، درمانگاه و دانشگاه و 236 هزار امام زاده جدید یعنی شهدا دارد چرا باید آمار طلاقش بالا باشد؟
 
در پایان این همایش از ۳۰ نفر از خادمان، هیات امنا و مدیران برتر بقاع متبرکه استان خراسان رضوی تقدیر شد. 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار