• امروز دوشنبه هجدهم آذر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

امامزادگان پایگاه های موثر اجتماعی و فرهنگی محسوب می شوند

امامزادگان پایگاه های موثر اجتماعی و فرهنگی محسوب می شوند

مدیرعامل بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی گفت: امامزادگان پایگاه های موثر اجتماعی و فرهنگی محسوب می شوند و مکانی ترویج فرهنگ قران و اخلاق، ارزش ها وفضایل انسانی برای نیکوکاری، خدمت به بندگان خدا، تجمع های دینی در راه آرمان های اسلامی انقلابی و برای احساس آرامش خانواده ها در سایه یک فضای معنوی است.

 پنج شنبه 20 تیر 1398   76  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی؛ نشست علمی – پژوهشی امامزاده محمدمحروق(ع) نیشابور همراه با آئین رونمایی از کتاب "ستاره ای بر مدار خورشید" آستان مقدس امامزاده غیاث الدین محمد(ع) مشهد با حضور اساتید و علما برجسته استانی در آستان مقدس امامزادگان محمدمحروق و ابراهیم علیهما السلام نیشابور در دهه کرامت برگزار شد.
 
امامزادگان پایگاه های موثر اجتماعی و فرهنگی محسوب می شوند
 
در این همایش حجت الاسلام سید محمود مرویان حسینی، مدیرعامل بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی با اشاره به تعبیر امام زادگان به ستاره ای بر مدار خورشید در این همایش بیان کرد: قران کریم می فرماید: اهل بیت(ع) آن شجریه طبیه ای هستند که شاخه ها و ثمراتش، آسمانی، پربرکت، روح افزا، خیری آفرین، آرامش بخش و اعتماد آفرین برای جامعه است.
 
مدیرعامل بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی اظهار داشت: نقش آفرینی اهل بیت(ع) به حدی پر رنگ است که در ایران اسلامی و کشورهای شرق اسلامی از جمله پاکستان، هندوستان، بنگلادش، مالزی و اندوزی بزرگانشان نسب نامه های خود را به امام رضا(ع) منتسب می کنند و به آن افتخار می کنند، در بنگلادش رهبر 21 میلیون مسلمان وقتی می خواست عزت و عظمت مجموعه و نسل خودش را بیان کند، نسب نامه خود را به امام رضا(ع) نسبت می دهد.
 
وی با بیان اینکه الگوی امام زادگان امام رضا(ع) هستند؛ افزود: مقام معظم رهبری فرمودند: پیام زندگی پرفراز و نشیب امام رضا(ع) برای ما مبارزه دائمی و هستی ناپذیر است، مبارزه در راه خدا خواهی، مبارزه در راه خدمت به بندگان خدا و مبارزه برای تحقق حاکمیت دینی است لذا محروق می شوند، به شهادت می شوند، کشته و سوخته در راه عشق به خدا و پیامبر واهل بیت (ع) می شوند.
 
حجت الاسلام مرویان حسینی امامزادگان را پایگاه های بسیار موثر اجتماعی و فرهنگی عنوان کرد و افزود: اوقاف با همکاری هئیت امناها و خدام، امام زاده ها را به مکان هایی برای عبادت خدا، توسل به اولیای خدا، ترویج فرهنگ قران و اخلاق، ارزش ها وفضایل انسانی برای نیکوکاری، خدمت به بندگان خدا برای تجمع های دینی در راه آرمان های اسلامی انقلابی و برای احساس آرامش خانواده ها در سایه یک فضای معنوی تبدیل کرده است.
 
وی گفت: این خدمتی است که نظام جمهوری اسلامی در سالهای اخیر ایجاد کرده است و ما باید این پایگاههای نورانی که شخصیت مقدسی هستند را پاس بداریم و نگذاریم خرافه و کذب بر ساحت قدسی امامزادگان حاکم شود.
 
وی افزود: در ماههای گذشته سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی در گفتگوی یک تفاهم و قرارداد برای انجام تحقیقات دقیق پیرامون جایگاه، شخصیت، شجره، انساب و کارکردهای بقاع متبرکه و امام زادگان در سطح کشور قرار گرفته است.
 
وی اظهار داشت: بی تردید امام زاده محمدمحروق(ع) یک پایگاه نورانی است و منتسب به امام سجاد(ع) است و حتما در طی نشست های پژوهشی و تحقیقی این مسیر را ادامه می دهیم و نشست های تخصصی در مورد شخصیت و جایگاه، نسب و کارکردهای این امام زاده برگزار می کنیم و با ارائه مقالات در سطح کشور از سوی محققان، خروجی پژوهش ها در قالب یک کتاب علمی به عموم مردم و محققان ارائه خواهد شد.
 
حجت الاسلام مرویان حسینی با اشاره به برپایی کنگره غیاث الدین محمد(ع) در سال گذشته؛ گفت: خروجی نشست های تخصصی و مقالات محققان در قالب یک اثر محققانه رونمایی می شود.
 
وی ابراز امیدواری کرد: با برنامه های دقیق در کمتر از یک سال آینده اثر این امام زاده تقدیم به اصحاب دانش شود.
 
به برکت زیارت بقاع فرش به عرش متصل می شود
 
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین عباس فرازی نیا، مشاور تولیت آستان قدس رضوی با گرامی داشت مقام امامزادگان و بقاع متبرکه در ایام دهه کرامت بیان کرد: امام زادگان باب ورود به محضر ائمه هستند و بقاع متبرکه برای ما پناهگاه، دانشگاه و درمانگاه است که با بهره گیری از آنها بسیاری از مشکلات فردی و اجتماعی ما برطرف می شود.
 
وی اظهار داشت: در حال حاضر بقاع متبرکه قطب فرهنگی هستند و در این بقاع نام و یاد خدا گرامی داشته می شود و به برکت این زیارت ها فرش به عرش متصل می شود.
 
مشاور تولیت آستان قدس رضوی در خصوص اینکه چرا امام زادگان را باید زیارت کنیم؟؛ گفت: در پاسخ به این پرسش باید گفت امام زادگان از نسل پاک پیامبر (ص) ما هستند و شجره طیبه ای هستند که عزت گذاشتن و احترام کردن به این شخصیت های والا مقام تکریم شخص پیامبر است.
 
وی با اشاره به روایتی از پیامبر گرامی اسلام که می فرمایند: من از امتم انتظار دارم که به زیارت من بیایند و اگر به زیارت من نتوانستند بیایند به زیارت فرزندانم (امام زادگان) بیایند و اگر به زیارت فرزندانم نتوانستند بیایند به زیارت صالحین و مومنین مشرف شوند و همان فیض زیارت برایشان مقرر می شود؛ بیان کرد: زیارت یکی از موضوعاتی که اگر به آن بپردازید به گردن پیامبر حق پیدا می کنید، امام حسین(ع) در روایتی می فرمایند: آقا جانم به من فرمودند: هر کس به زیارت ما بیاید به احترام این زیارت، حقی بر گردن ما پیدا می کند و من فردا به زیارت وی می روم.
 
حجت الاسلام فرازی نیا عنوان کرد: در قیامت که همه پیاده هستند 4 نفر یعنی پیامبر گرامی اسلام، حضرت علی (ع)، حضرت حمزه(ع) و جعفر طیار سواره هستند و ماموریت اینها جدا سازی زائرین از امت به ساحت مقدس اولیا است و چه بسا در رکاب این چهار نور منادی صدا می زند این الفاطمیون این الرضوین و ....

برگزاری 21 همایش استانی در ایام دهه کرامت و ایام بزرگداشت امام زادگان
 
در ادامه حجت الاسلام جمال ایزدی، معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی؛ اظهار داشت: ایشان با این سخن تکلیفی را برای همه مردم به وجود آوردند و ما معنقدیم امام زاده ها مرکز ثروت معنوی و مرکز جذب دلها هستند، در هرنقطه ای که یک امامزاده وجود دارد مردم به آن جا توجه دارند، اینها ذخایر معنوی هستند، دلها را جذب و فضا را تلطیف می کنند.
 
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان اینکه این امام زادگان بسیار قیمت دارند و باید به آنها رسیدگی و توجه کرد؛ گفت: فلسفه این نشست ها و همایش ها تبعیت از سخن مقام معظم رهبری است و یکی از مصادیق توجه به امام زاده ها برگزاری نشست ها و همایش ها است تا با عملی کردن خروجی نشست ها مردم بیشتر ازاین ستارگان بهره ببرند.
 
وی در ادامه بیان کرد: یکی از مناسبت ها در دهه کرامت پنجم ذی القعده سالروز تکریم و بزرگداشت بقاع متبرکه و امام زاده ها است؛ به همین منظور در خراسان رضوی 20 همایش و یک همایش شاخص استانی در شهرستان کاشمر به همراه تجلیل از اصحاب بقاع متبرکه برگزار شد و این نشست نیز به همین مناسبت با همکاری بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی انجام شد.
 
حجت الاسلام ایزدی در ادامه اظهار داشت: 304 بقعه در خراسان رضوی وجود دارد که از این تعداد بعضی از امام زادگان بی واسطه و یا باواسطه، برخی از امام زادگان مدفن شخصیت هایی نظیر اباصلت هستند، بعضی از بقاع متبرکه اماکن تاریخی مانند قدمگاه و برخی از بقاع متبرکه مانند بی بی شطیطه و بی بی حسنیه خانم هستند.
 
وی گفت: سال گذشته کنگره ملی امام زاده غیاث الدین محمد (ع) برگزار شد، این امام زاده اگر چه در نزدیکی حرم مطهر رضوی بود ولی غریب بودند خوشبختانه با برگزاری نشست های علمی و بعد از نشست ها با برپایی کنگره آثار و برکات زیادی به همراه آورد و از آن زمان تا الان توجه زائرین به این مکان مقدس بیشتر شده است و این نشان دهنده به ثمر نشستن زحمات ما است.
 
وی ادامه داد: به همین منظور با همکاری بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی تصمیم گرفتیم نشست دیگری برای امام زاده محمدمحروق(ع) برپا شود تا مقدمه ای برای برگزاری همایشی در کمتر از یک سال دیگر شود.
 
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه پژوهش های زیادی در کشور صورت می گیرد اما همه پژوهش ها عملیاتی نمی شود، خروجی ندارد و اثر موثری در اجتماع ندارد؛ گفت: اما برخی از پژوهش ها به دلیل کاربردی بودن و احصا شدن نیاز جامعه تاثیر گذار خواهد بود و اگر پژوهشی برای این موضوع انجام دهیم قطعا اقبال بیشتری خواهد داشت.
 
وی گفت: امروز در پایان نشست از کتاب "ستاره ای بر مدار خورشید" آستان مقدس امامزاده غیاث الدین محمد(ع) مشهد با حضور اساتید و علما برجسته استانی رونمایی می شود.
.امام زادگان اثر معنوی، روانی و امنیتی در جامعه دارند
 
همچنین حجت‌ الاسلام سید قاسم یعقوبی امام جمعه نیشابور در نشست علمی – پژوهشی امامزاده محمدمحروق(ع) نیشابور ضمن تبریک ایام دهه کرامت و میلاد امام رضا (ع) بیان کرد: در کنار امام زاده ای هستیم که از نظر سند و انتساب خانواده به ولایت جزو قطعی ترین امام زادگاه منطقه و استان است و شاید راجب برخی امام زادگان در استان احتمالاتی باشد اما در انتساب امامزده محمدمحروق (ع) به امام سجاد (ع) و امام حسین (ع) شک و تردیدی نیست.
 
امام جمعه نیشابور اظهار داشت: به نقلی امام رضا (ع) هنگام سفر به ایران در نیشابور به زیارت ایشان آمدند، به همین مناسبت ما همه ساله در ایام دهه کرامت نماز جمعه را در کنار امام زاده محمد محروق (ع) اقامه می کنیم.
 
وی با بیان اینکه بحث جدی علمی باید در خصوص امام زادگان در کشور اتفاق بیفتد؛ گفت: از زمان سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بقاع باید به قطب فرهنگی تبدیل شود تحول عظیمی در امام زادگان و اوقاف و به وجود آمده است و به نظر من امام زادگان یک قطب اقتصادی، قطب معرفتی و قطب امنیتی هستند.
 
حجت الاسلام یعقوبی افزود: بسیاری از مردم وقتی قلبشان غصه دار می شود به امامزاده ها پناه می برند آنجا دل خود را خالی می کنند، این بقعه ها پناهگاه دردمندان، مظلومان و پناهگاه کسانی هستند که اه و ناله دارند و بسیاری از افراد در کنار امام زادگان آرامش پیدا می کنند و در واقع امام زادگان اثر معنوی، روانی و امنیتی در جامعه ما به وجود می آورند.

35 کشور خارجی زائر بقاع متبرکه شهرستان نیشابور هستند
 
در ادامه نشست حجت الاسلام صادق خلیلی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نیشابور بیان کرد: شهرستان نیشابور با جمعیت بالغ بر نیم میلیون نفر، قریب به 570 روستا را شامل می شود.
وی افزود: در حدود 400 روستای این شهرستان موقوفه منفعتی وجود دارد و مجموعه موقوفات شهرستان بر اساس گزارش سامانه جامع، دو هزار 767 موقوفه است که یک هزار 58 موقوفه توسط سامانه انتفاعی است و یک هزار و 69 موقوفه منفعتی در سامانه اوقاف ثبت شده و شناسایی شده است.
 
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نیشابور با بیان اینکه مجموع رقبات تحت اداره اوقاف نیشابور و فیروزه بر اساس گزارش سامانه 11 هزار 474 رقبه است؛ گفت: شهر نیشابور با داشتن 62 بقعه تحت نظارت اداره اوقاف، حدود یک سوم مجموع بقاع متبرکه تحت نظارات اداره کل اوقاف و خراسان رضوی است و به عنوان یکی از مهمترین کلیدورهای زیارتی استان است و بسیاری در کنار زیارت اما رضا (ع) به زیارت بقاع متبرکه این شهرستان مشرف می شوند.
 
وی در ادامه عنوان کرد: از بیش از 35 کشور خارجی برای زیارت این بقاع متبرکه به نیشابور مشرف می شوند و از این62 بقعه برخی بقاع به دلیل موقعیت خاص خود مانند قدمگاه بیش از 4 میلیون زائر ایرانی و خارجی از کشورهای ترکیه، پاکستان و ... دارد.
 
حجت الاسلام خلیلی با بیان اینکه امام زاده محمدمحروق (ع) یکی از بقاع بسیار مهم و مطرح نیشابور است؛ گفت: با توجه به اینکه این امام زاده از نوادگان امام حسین (ع) و امام سجاد (ع) است و از دیدگاه زیدیه به عنوان یکی از ائمه زیدیه مطرح است، زوار خارجی بسیاری مقید به زیارت این امامزاده هستند و امام زادگان بسیار زیادی در این شهرستان هستند که مورد توجه قشر خاصی هستند از جمله فضل ابن شادان که مراجع تقلید مقید به زیارت این بزرگوار هستند.
 
وی در خصوص نامگذاری شهر نیشابور به شهر قلمدان های مرصع گفت: شهر نیشابور در آن زمان مهد علم بود و زمانی که امام رضا (ع) حدیث معروف سلسله الذهب را بیان کردند قلمدان های بسیاری از جلسه خارج شد و این نشان داد که بیش از 6 هزار نفر در این جلسه حضور داشتند.
 
وی نام دینی این شهر را دیار امام زادگان عنوان کرد و در ادامه گفت: در باب فلسفه زیارت امام زادگان باید گفت چه بسا عمل به وصیت حضرت فاطمه زهرا(س) که فرمودند: علی جان سلام مرا از الان تا به صبح قیامت به فرزندان من برسان.
 
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نیشابور در ادامه دلیل زیارت امام زادگان بیان کرد: قریب به اتفاق این امام زادگان مجاهد بودند و عده ای مانند شاهچراغ(ع) و عبدالعظیم حسنی(ع) جهاد فرهنگی کردند و برای تبلیغ و زیارت امام رضا(ع) به ایران آمدند و افرادی نیز در یک قیام و در یک اقدام مجاهدانه نظامی و جنگی به ایران آمدند و می خواستند ایران تازه مسمان شده که تحت سیطره بنی عباس قرار گرفته است را با اهل بیت آشنا کنند.و در این راه جهاد کردند تا مردم را آگاه کنند.
 
وی افزود: همچنین این امام زادگان اکثرا به شهادت رسیدند و لذا شهید هستند و با این کمالات بر ما روشن است که زائر این ها باشیم، آنها را شفیع قرار دهیم و در محضر این امام زادگان معصومین را خطاب قرار دهیم، سلام دهیم و سلسله مراتب را دریابیم که این امام زادگان امتداد ائمه و پیامبر و امتداد راه انبیا هستند.
 
گفتنی است؛ در پایان نشست از کتاب "ستاره ای بر مدار خورشید" آستان مقدس امامزاده غیاث الدین محمد(ع) مشهد با حضور اساتید و علما برجسته استانی در آستان مقدس امامزادگان محمدمحروق و ابراهیم علیهما السلام نیشابور رونمایی شد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار