• امروز دوشنبه هجدهم آذر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

موزه وقف مشهد با 300 شیء تاریخی از سراسر استان+ عکس

موزه وقف مشهد با 300 شیء تاریخی از سراسر استان+ عکس

موزه وقف اداره کل اوقاف خراسان رضوی، اولین موزه با موضوع وقف شهریور سال گذشته در مشهد افتتاح شد و هم اکنون بیش از 300 اثر تاریخی گران‌بها در آن به نمایش درآمده است.

 یک شنبه 23 تیر 1398   55  0      

همه ما تا امروز دست کم به یکی از موزه های شهرمان سرزده ایم و از نزدیک، راز و رمزهای تاریخی را از زبان اشیای گران بهای این خانه های فرهنگی شنیده ایم اما موزه وقف خراسان رضوی با همه آن ها فرق دارد. اشیای گران قیمت و حتی ساده و به ظاهر ارزان قیمتی که علاوه بر روایت روزگار تاریخی خود، از نیات پاک و دست های سخاوتمندی می گویند که آن ها را برای رونق مساجد، تجهیز امامزاده ها و دیگر منافع عمومی و مذهبی وقف کرده اند و در این موزه به نمایش درآمده و از رابطه محکم مردم این دیار با سنت حسنه وقف می گوید.
 
نمایش 300 شیء وقف شده تاریخی در موزه وقف
 
موزه وقف در اداره کل اوقاف استان واقع در خیابان آبکوه قرار دارد و در مجاورت آن، کتابخانه تخصصی وقف قرار گرفته که ناگفته های فراوانی در این حوزه را در دسترس بازدیدکنندگان می گذارد. روی دیوارهای موزه، وقف نامه های کاغذی متعددی به چشم می خورد که هر کدام روایتی تاریخی از نیت خیر واقفانی است، که زمین، بازار یا کاروانسرایی را با اهداف خیر وقف کرده اند و با خط خوش و مهرهای انگشتری، بهره برداری مطابق نیات خود را از موقوفه ها اعلام کرده اند.
 
بررسی وقف نامه ها نشان می دهد که بعضی مکان ها ویژه تلاوت قرآن و برگزاری مراسم هیئت ها وقف شده و برخی دیگر مکان های اقتصادی هستند که بخشی از درآمد آن ها وقف امامزاده یا نیات خداپسندانه دیگری شده است.
 
در این موزه وقف نامه های سنگی را هم می توان دید که ظاهرا در گذشته ای دور بر ورودی مساجد یا هر مکان وقفی بزرگ و ارزشمند دیگر نصب می شده و زمان وقف بیشتر این مکان ها و حکاکی سند آن ها بر وقف نامه های سنگی، مربوط به دوران صفوی، قاجار و ایلخانی است. 
 
اشیایی که در این موزه نگهداری می شود در 9 دسته تقسیم بندی شده اند که شامل شمعدانی ها، لوازم پخت و پز، نسخ خطی، وقف نامه های سنگی و کاغذی، قندیل ها، زیور آلات، سکه ها، لوازم تعزیه خوانی و ضریح چوبی امامزاده سید علی اکبر(ع) شهرستان داورزن با قدمت 150 سال است.
 
شمعدان ها از دوران صفوی به یادگار مانده اند و در کاخ ها استفاده می شدند و جزو بیشترین اقلامی بودند که برای روشنی بخشیدن به امامزاده ها وقف می شدند، که حدود 40 شمعدانی در موزه وقف به نمایش گذاشته شده است.
 
همچنین ابزار پخت و پز و لوازم تعزیه خوانی از موقوفه های رایج در تاریخ استان است، که برای استفاده در مراسم مذهبی و در ایام محرم وقف مساجد و امامزاده ها می شدند.
 
حدود 100 نسخه خطی فوق العاده از جمله قرآن طلاکوب دوران صفوی، 20 قندیل که همان لوسترهای قدیمی هستند، سنگ نوشته های وقف که قدیمی ترین آن ها مربوط به پیرپالان دوز در دوران صفوی است، زیورآلات و سکه هایی که بانوان برای بزرگداشت شعائر دینی و امور خیریه به امامزاده ها وقف می کردند، در موزه وجود دارد که مطالعه وقف نامه های آن ها، بسیار تاثیرگذار است.
 
این امکان برای همه وجود دارد و می توانند با وقف اشیای تاریخی خود به موزه وقف، ضمن مرمت و حفظ این اشیا، نام خود را به عنوان یکی از واقفان در این موزه ثبت کنند.
 
موزه و کتابخانه تخصصی وقف اداره کل اوقاف به شکل کاملا ابداعی راه اندازی شد و سازمان اوقاف و امور خیریه نیز علاقه مند است تا از ایده این موزه در شهرهای بزرگ کشور بهره گیری شود.
 
روند جمع آوری اشیا از استان همچنان ادامه دارد و ظرفیت های بسیاری در این زمینه در خراسان رضوی وجود دارد.
 
بیشتر اشیای موزه از قوچان، گناباد و سبزوار به خصوص بقعه متبرکه امامزاده ابراهیم(ع) قوچان و امامزاده سلطان محمد عابد(ع) کاخک جمع آوری شده اند.
 
بازدید عمومی موزه در روزهای دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 9 تا 13 است، البته در روزهای دیگر هفته نیز شهروندان می توانند از موزه بازدید کنند. 

خبرنگار : مریم ترسول
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار