• امروز دوشنبه هجدهم آذر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

80 بقعه خراسان رضوی، میزبان برنامه های دهه ولایت/ ایجاد اولین وقف مشارکتی با موضوع غدیر

80 بقعه خراسان رضوی، میزبان برنامه های دهه ولایت/ ایجاد اولین وقف مشارکتی با موضوع غدیر

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، با اشاره به ایجاد اولین وقف مشارکتی با موضوع غدیر، از اجرای طرح ولایت علوی، اکمال دین نبوی در 80 بقعه متبرکه این استان خبر داد.

 شنبه 19 مرداد 1398   59  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، حجت الاسلام و المسلمین جمال ایزدی با بیان اینکه امسال به مناسبت ایام دهه ولایت، هشتمین سال طرح ولایت علوی، اکمال دین نبوی در 80 بقعه متبرکه سطح استان برگزار خواهد شد، گفت: از جمله برنامه های این طرح برگزاری دعای عرفه در 60 بقعه متبرکه، برگزاری جشن عید غدیر در 71 بقعه متبرکه با برنامه های متنوع شامل (مدیحه سرایی، شعرخوانی، اطعام، خطبه خوانی، تجلیل از سادات، قرائت میثاق نامه، عقد اخوت) و برگزاری جشن و اقامه نماز عید قربان است.
 
وی افزود: در دهه ولایت برنامه ویژه ای برای بانوان با عنوان اجتماع بانوان ولایی در 29 بقعه متبرکه سطح استان در عصر روز عید غدیر برگزار می شود.
 
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف استان با اشاره به برپایی 13 نمایشگاه با موضوع ترویج فرهنگ غدیر، تصریح کرد: جهت تقویت فعالیت های فرهنگی در ایام دهه ولایت، خیمه های معرفت با غرفه های متعدد در موضوعات کودک و نوجوان، مشاوره، پاسخگویی به مسائل شرعی، چند رسانه ای، گفتمان غدیر و ... در بقاع برپا می شود.
 
حجت الاسلام و المسلمین ایزدی بیان کرد: تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف یکی از دیگر برنامه هایی است که در این دهه انجام خواهد شد که در همین راستا 34 ایستگاه "همه واقف باشیم" در بقاع متبرکه برپا می شود.
 
معاون فرهنگی اوقاف استان با اشاره به شاخص ترین اقدام این دهه، گفت: برای اولین بار در کشور، موقوفه مشارکتی با نیت تبلیغ و ترویج فرهنگ غدیر ایجاد می شود.
 
وی افزود: برای تحقق این وقف، مشارکت های مردمی جمع آوری و پس از آن نسبت به ایجاد موقوفه منفعتی اقدام خواهد شد که مدیریت آن توسط هیئت امنایی مرکب از نماینده اوقاف، بنیاد بین المللی غدیر و یک شخصیت حقیقی با معرفی بنیاد و تایید اوقاف صورت خواهد گرفت.
 
حجت الاسلام و المسلمین ایزدی گفت: هر ساله از محل موقوفاتی که توسط خیرین برای عید قربان و غدیر وقف شده برنامه هایی از جمله اطعام روز عید غدیر، قربانی کردن، برگزاری مراسمات جشن و شادمانی، افطار روزه داران، صدقه به نیازمندان و ... اجرا می شود.
 
وی افزود: در استان فقط در 7 شهرستان و حدود 60 موقوفه وجود دارد که بسیار کم است و نیاز به ترویج و تبلیغ و کار فراوان جهت توسعه موقوفات مربوط به این ایام دارد.
 
حجت الاسلام و المسلمین ایزدی: در ایام دهه ولایت 105 مبلغ اعزامی و بومی فعالیت می کنند.
 
وی با بیان اینکه در برنامه های اداره کل اوقاف استان همواره موضوع حاشیه شهر مورد توجه بوده است، گفت: در دهه ولایت علاوه بر برنامه هایی که با همکاری ستاد حاشیه شهر برگزار می گردد خیمه معرفتی با غرفه های کودک و نوجوان، گفتمان غدیر و موقوفه مشارکتی برپا می شود.
 
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف خراسان رضوی با اشاره به طرح نشاط معنوی که با هدف غنی سازی اوقاف فراغت کودکان و نوجوانان اجرا می شود، اظهار کرد: این طرح در ایام دهه کرامت آغاز و اختتامیه آن همزمان با عید غدیر در 74 بقعه متبرکه مجری طرح برگزار می شود.
 
حجت الاسلام و المسلمین ایزدی بیان کرد: در چند سال گذشته یکی از اقدامات دعوت از علمای اهل سنت و مستبصرین جهت حضور در مراسمات مناطق تلفیقی و بیان جایگاه و عظمت امیرالمومنین (ع) توسط ایشان می باشد که امسال نیز این برنامه اجرا می شود.
 
وی افزود: از دیگر برنامه های این دهه می توان به برگزاری محافل انس با قرآن کریم، پیاده روی سادات به سمت بقاع متبرکه، اجرای نمایش واقعه غدیر با همکاری سایر دستگاه ها، برپایی ایستگاه های صلواتی، اهدای کتاب با موضوع غدیر و.... نیز اشاره کرد.
 
معاون فرهنگی اجتماعی استان با بیان اینکه سازمان اوقاف و امور خیریه در رویکرد جدید خود، تقویت کارکرد های خیریه در امور اجتماعی با محوریت مراکز اجتماعی، فرهنگی و قرآنی(افق) بقاع متبرکه را در دستور کار قرار داده است، گفت: در همین راستا، اداره کل اوقاف استان به مناسبت عید غدیرخم، آزادی زندانیان نیازمند با جرایم غیرعمد با شرایط خاص را پیگیری می نماید.
 
وی تصریح کرد: علاقمندان می توانند جهت مشارکت در این امر به ادارات اوقاف و امور خیریه در سراسر استان مراجعه نمایند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار