• امروز پنج شنبه بیست و سوم مرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

سوگواره بصیرت عاشورایی در بیش از 100 بقعه متبرکه استان برگزار می شود

سوگواره بصیرت عاشورایی در بیش از 100 بقعه متبرکه استان برگزار می شود

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، گفت: ویژه برنامه سوگواره بصیرت عاشورایی در بیش از 100 بقعه متبرکه در 21 شهرستان استان اجرا می شود.

 شنبه 9 شهریور 1398   86  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد احمدزاده، در نشست خبری بصیرت عاشورایی که در اداره کل اوقاف خراسان رضوی برگزار شد؛ به تشریح برنامه های این اداره در دو ماه محرم و صفر پرداخت.

وی افزود: عاشورا و فرهنگ ابا عبدالله الحسین (ع) هیچ گاه کهنه نمی شود و هر سال پرشورتر از سال قبل برگزار می شود و این فرهنگ به دلیل اینکه برای طول تاریخ همواره درس داشته است هیچ گاه تکراری نمی شود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، با اشاره به حدیثی از امام حسین(ع) که فرمودند: مثل منی با مثل یزیدی بیعت نمی کند؛ گفت: در واقع این گفته ایشان برای طول تاریخ درس و یک پیام است.

وی با بیان اینکه طرح بصیرت عاشورایی برای دو ماه محرم و صفر پیش بینی و از فردا اول محرم الحرام آغاز و تا پایان ماه صفر(پنجم آبان ماه) ادامه دارد؛ افزود: شعار طرح امسال بصیرت عاشورایی «کرامتنا الشهاده» یعنی شهادت افتخار ماست نامگذاری شده است.

حجت الاسلام و المسلمین احمدزاده بیان کرد: سوگواره بصیرت عاشورایی در بیش از 100 بقعه متبرکه در 21 شهرستان خراسان رضوی اجرا می شود.

وی سوگواره بصیرت عاشورایی را دو بخش اجرایی دانست و تصریح کرد: در بخش عمومی فضاسازی و سیاه پوش کردن تمامی بقاع متبرکه مجری طرح در استان، برپایی نمایشگاه های فرهنگی در ۱۰ بقعه متبرکه، برگزاری مراسمات سخنرانی در بیش از ۱۲۰ بقعه متبرکه، برپایی غرفه های پاسخگویی به مسائل شرعی و خیمه های معرفت در قالب غرفه های کودک و نوجوان، مشاوره، چند رسانه ای و اقامه نماز ظهر و عصر روز تاسوعا و عاشورا در 80 بقعه متبرکه صورت می گیرد.

وی افزود: برگزاری مراسم شام غریبان در ۷۰ بقعه متبرکه، برگزاری مراسم شهادت امام سجاد (ع) در 40 بقعه متبرکه، برگزاری مراسم شهادت امام رضا (ع) در 90 بقعه متبرکه، مراسم اطعام از محل موقوفات منطبق با عزاداری سیدالشهدا (ع) در ۵۰ بقعه متبرکه و برگزاری مراسم رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) در ۴۰ بقعه متبرکه از دیگر برنامه های عمومی در قالب طرح بصیرت عاشورایی است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، با بیان اینکه بیش از 120 مبلغ و روحانی به بقعه های متبرکه استان برای انجام وظایف تبلیغی اعزام می شوند؛ گفت: در 65 بقعه متبرکه استان ایستگاه های صلواتی به صورت خاص برپا همچنین ویژه برنامه «لبیک یا حسین (ع)» در دومین روز از ماه محرم همزمان با ورود کاروان به صحرای کربلا در شهرک شهید رجایی مشهد (حاشیه شهر) و کاشمر به صورت شاخص و نیز در 35 بقعه متبرکه استان برگزار می شود.

وی بیان کرد: همایش شیرخوارگان حسینی جمعه ششم محرم در 35 بقعه متبرکه و ویژه برنامه «احلی من العسل» با همکاری آموزش و پرورش در حرم مطهر رضوی و 25 بقعه متبرکه ویژه نوجوان پسر در مشهد در ششمین روز از محرم برگزار می شود.

وی با اشاره به برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا در ۶۰ بقعه متبرکه، ویژه برنامه «رهروان زینبی» در روز دوازدهم محرم همزمان با ورود کاروان اسرا به شهر کوفه در 30 بقعه متبرکه، افزود:  این مراسم به صورت شاخص در دو شهرستان مشهد و سبزوار برگزار می شود.

حجت الاسلام والمسلمین احمدزاده اظهار داشت: ویژه برنامه «منشور عزت در کاخ ذلت» اول ماه صفر به مناسبت ورود کاروان اسرا به شهر شام در 10 بقعه متبرکه و به صورت شاخص در بقعه متبرکه بی بی حسنیه(س) تربت حیدریه برگزار خواهد شد.همچنین در 50 بقعه متبرکه مراسم اربعین حسینی و 30 بقعه متبرکه مراسم «لبیک یا رسول الله » در28 صفر برپا می شود.

وی در خصوص وظایف اصلی اوقاف گفت: از وظایف ما اجرای امینانه نیات واقفین خیراندیش است، از این رو موقوفات مرتبط با این ایام که حدود 4 هزار موقوفه هستند درسه موضوع روضه خوانی، تعزیه داری و اطعام اجرای نیت خواهند شد.

وی یکی از برنامه های اداره کل اوقاف را کمک به برنامه های حاشیه شهر عنوان کرد و افزود: با توجه به اهمیت حاشیه شهر مشهد علاوه بر ویژه برنامه اجتماع لیبک یا حسین(ع) و وارثان هدایت کمک هایی به هیئت ها و مساجد برای برگزاری مراسمات در نظر گرفته شده است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی از برنامه های این اداره در ایام دهه پایانی صفر گفت و افزود: طرح قدم های آسمانی تا امام مهربانی ویژه زائران پیاده در ایام پایانی دهه آخر صفر به مشهد مقدس است که در این طرح بقاع متبرکه استان با عنوان میقات الرضا (ع) در طول مسیر به زائران پیاده خدمات فرهنگی و رفاهی ارائه می دهند.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به طرح «قدم های آسمانی تا حرم حسینی» اظهار داشت: در ایام اربعین اوقاف از محل موقوفات منطبق و کمک های خیرین موکبی با ارائه خدمات فرهنگی و رفاهی در کشور عراق برپا می کند.

وی بیان کرد: توجه به تقارن روز وقف با ایام دهه پایانی صفر برنامه هایی چون همایش تجلیل از واقفین و اصحاب وقف، برپایی نمایشگاه، ایستگاههای همه واقف باشیم و ... در سطح استان اجرا می شود.

وی در خصوص طرح شمیم حسینی(ع) عنوان کرد: در طرح شمیم حسینی به هیئات مذهبی و مساجد از محل موقوفات در قالب بسته های خشک از جمله برنج کمک و حمایت می شود.

مهمترین برنامه اوقاف حمایت از تشکل ها، هیئات و مساجد در ایام محرم و صفر است
 
در ادامه حجت الاسلام محمد صفرپور، رییس اوقاف و امور خیریه ناحیه یک مشهد با بیان اینکه وظیفه اصلی اوقاف اجرای نیت واقفین خیر اندیشی هستند که در مشهد وقف کردند؛ گفت: ما در مجموع 20 میلیارد ریال می توانیم در ماه محرم از محل اجرای نیات واقفین هزینه کنیم با این توضیح که بسیاری از وقف ها قید مکان و زمان دارند و هر جایی نمی شود استفاده کرد.

رییس اوقاف و امور خیربه ناحیه یک مشهد افزود: مهمترین برنامه اوقاف برای ساماندهی اجرای نیت واقفین حمایت از تشکل ها، هیئات و مساجدی هستند که در این ایام مشغول عزاداری هستند.

وی با اشاره به ویژه برنامه های ماه محرم و صفر در مشهد اظهار داشت: ویژه برنامه های لبیک یا حسین (ع)، رهروان زینبی و وارثان هدایت سه ویژه برنامه ای است که در این ایام با حضور آیت الله سعیدی، امام جمعه قم و آیت الله علم الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی به عنوان سخنران برگزار خواهد شد.
 
وی افزود: ویژه برنامه لبیک یا حسین(ع) با سخنرانی آیت الله سعیدی، امام جمعه قم، مداحی حاج صادق آهنگران و حضور خانواده شهید حججی در شهرک شهید رجایی مشهد در روز دوم محرم برگزار می شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار