• امروز چهارشنبه ششم مرداد 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

اجتماع بزرگ

اجتماع بزرگ "لبیک یا حسین(ع)"در مشهد

اجتماع بزرگ لبیک یاحسین(ع) با سخنرانی آیت الله سعیدی، امام جمعه قم، مداحی حاج صادق آهنگران و با حضور خانواده شهید حججی در شهرک شهید رجایی مشهد مقدس برگزار شد.

 سه شنبه 12 شهریور 1398   110  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، آیت الله سید محمد سعیدی در اجتماع بزرگ "لبیک یا حسین(ع)" که با حضور خانواده شهید حججی و جمعی از عاشقان حسینی در شهرک شهید رجایی برگزار شد؛ بیان کرد: روز دوم محرم روزی است که کاروان اباعبدالله الحسین (ع) به سرزمین کربلا می رسند سرزمینی که یک حماسه عظیمی باید در آن شکل می گرفت تا برای ابدیت ذخیره، کتاب، مدرسه و دانشگاهی برای هر کسی که امام حسین (ع) اسوه و الگوی اوست، باشد.

امام جمعه شهر قم اظهار داشت: حادثه کربلای امام حسین (ع) از نظر شخصیت ایشان و از نظر محل اتفاق این جریان یک حادثه منحصر به تاریخ خاص و سرزمین خاصی نبود، این حادثه اگر چه در سال ۶۱ هجری تحقق پیدا کرد اما در همه زمانهای بعد از آن تاریخ حادثه کربلا قابل تکرار بود.

وی افزود: واقعه کربلا از نظر مدیریت و الهام بخشی بعد از ابا عبدالله (ع) به همه اهل بیت (ع) این رسالت به گونه ای متتقل شد.

وی عنوان کرد: همان گونه که امام حسین (ع) "داعی الی الله" بودند، فرزندشان امام سجاد (ع) همین پرچم را برافراشتند و امامان دیگر نیز این رسالت را برعهده داشتند.

آیت الله سعیدی با اشاره به بیانات امام هشتم (ع) در مورد واقعه کربلا؛ گفت: امام رضا (ع) به شخصی به نام ابن شبیب پیام و حادثه کربلا و عبرت های عاشورا را گفتند و این مرد الهی با امانت داری پیام امام رضا (ع) را به همه شیفتگان مکتب اهل بیت(ع) منتقل کرد.

وی بیان کرد: ما در زیارت امام حسین (ع) در روز اول ماه رجب در یکی از جملات با "لبیک یا داعی الله" اظهار آمادگی در محضر امام حسین (ع) داریم، در واقع ما به ایشان با این جمله پاسخ مثبت برای همراهی این بزرگوار می دهیم.

تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) در ادامه اظهار داشت: در زیارت امام حسین (ع) در اول ماه رجب به ایشان می گوییم حسین (ع) جان اگر ما آن زمان که در صحرای کربلا استغاثه کردی و یاری طلبیدی در آن صحنه پرآشوب نبودیم، امروز آمدیم تا پاسخگوی ندای شما باشیم.

وی با بیان اینکه دو طایفه پاسخگوی یاری خواستن امام حسین (ع) بودند؛ گفت: یک طایفه کسانی بودند که می توانستند امام حسین (ع) را در کربلا یاری کنند و به هر دلیلی یاری نکردند و بعد از شهادت ایشان ابراز پشیمانی کردند و لذا به عنوان توابین قیام کردند اما این قیام به جهت اینکه آن زمان که امام یاری می خواستند ایشان را یاری نکردند جایگاه والایی نداشت.

وی افزود: طایفه دوم کسانی هستند که زمان امام حسین (ع) اصلا به دنیا نیامده بودند و بعد از اباعبدالله الحسین (ع) وعده یاری به ایشان دادند.

آیت الله سعیدی اظهار داشت: این افراد لبیکشان ارزش دارد چرا که آن روز نبودند تا از نزدیک ایشان را یاری کنند و این لبیک همان لبیکی است، که یاران ایشان روز عاشورا به امام حسین (ع) لبیک گفتند.

وی به تفسیر لبیک یا حسین (ع) پرداخت و افزود: لبیک یا حسین (ع) زمانی معنا پیدا می کند که وقتی دو صف حق و باطل تشکیل شود شما در صف حق قرار بگیرید.

وی تصریح کرد: لبیک یا حسین (ع) یعنی وقتی احکام و ارزش های الهی به خطر می افتد شما پای کار باشید، یعنی هر زمان که اسلام به یاری تو نیاز داشت بی درنگ حاضر باشید.

امام جمعه قم ادامه داد: لبیک یا حسین (ع) برای گرفتن پست و مقام نیست بلکه یک ادای تکلیف است، حد و مرز لبیک یا حسین (ع) را در عملیات های هشت سال دفاع مقدس و در رفتار یک‌ مادر در کربلا به خوبی خود را نشان داد.

وی ادامه داد: در کربلا امام حسین (ع) به یکی از رزمندگان که نوجوان بود اذن ورود به میدان نمی دادند ولی با اصرار مادر ایشان آن جوان را راهی میدان کردند او وقتی به میدان رفت، گفت من تحت فرماندهی امام حسین (ع) هستم، وقتی به شهادت رسید دشمن سرش را جدا کرد و به طرف مادر او پرت کرد مادر سر بریده پسرش را برداشت و بعد از مقداری صحبت کردن با او، سر پسرش را به سمت لشکر دشمن انداخت و گفت ما چیزی که در راه خدا دادیم‌ پس نمی گیریم و این نمونه بارز لبیک یاحسین (ع) است.

تولیت آستان حضرت فاطمه معصومه (س) بیان کرد: در لبیک با حسین (ع) لازم نیست کس دیگری را که برای یاری امام حسین (ع) آمده ببینی، آن زمان خیلی ها نیامدند و به ندایش لبیک‌نگفتند.

وی اظهار داشت: اگر آن روز در کربلا نبودیم تا امام حسین (ع) را یاری کنیم امروز ما یاوران مهدی آل محمد(عج) هستیم و امروز به نایب بر حق ایشان حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) لبیک‌می گوییم.

شهدا فریاد هل من ناصرنی ینصرنی امام حسین (ع) را به درستی پاسخ گفتند

در ادامه این مراسم همسر شهیر حججی بیان کرد: هر جا در طول تاریخ حرف شهادت باشد همه به این فضا یعنی فضای کربلا متصل است.

وی افزود: شهدا از جان خود گذشتند تا مردم را به مسیر اصلی برگردانند.

وی اظهار داشت: امام حسین (ع) در کربلا فریاد "هل من ناصرنی ینصرنی" سردادند و شهدا بسیار خوب صدای هل من ناصرنی ینصرنی را شنیدند و با شهادت خود در راه خدا به این ندا را لبیک گفتند.

در ادامه این مراسم شاعر اهل بیت(ع) استاد معینی پور و حاج صادق آهنگران به مناسبت ایام محرم مداحی و شعر خوانی کردند.

همچنین  مسابقه ای از کتاب حجت خدا طرح شد که ۱۱۰ خاطره از زبان همسر شهید حججی است و 8 کمک هزینه سفر کربلا و 8 کمک هزینه سفر اربعین به برندگان به قید قرعه اهدا شد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار