• امروز دوشنبه بیستم مرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

اسارت اهل بیت سیدالشهدا یک حرکت رسانه ای قوی برای تبدیل واقعه عاشورا به یک انقلاب بود

اسارت اهل بیت سیدالشهدا یک حرکت رسانه ای قوی برای تبدیل واقعه عاشورا به یک انقلاب بود

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، در همایش رهروان زینبی مشهد، گفت: اسارت اهل بیت امام حسین (ع) یک حرکت رسانه ای قوی برای تبدیل واقعه عاشورا به یک انقلاب و دگرگون سازی بود.

 پنج شنبه 21 شهریور 1398   79  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی؛ آیت الله سیداحمد علم الهدی ظهر امروز در اجتماع بزرگ رهروان زینبی مشهد که با حضور گسترده بانوان در سالن ورزشی پارک آرامش منطقه پنجتن برگزار شد؛ بیان کرد: امروز اولین روز فصل دوم انقلاب عاشورای امام حسین(ع) است لذا بزرگداشت امروز به عنوان یک رسالت به عهده شما خواهرانی است که به عنوان رهروان حضرت زینب(س) در عرصه این انقلاب حضور دارید و در جای جای حرکت انقلابی در این جامعه و کشور وجود شما در پاسداشت راه حضرت زینب(س) اثر گذار است. 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اظهار داشت: مسئله ای که ما در امروز به عنوان سوال با آن سروکار داریم و شاید برای برخی به عنوان مطلب قابل پرسش مطرح باشد این است که حضور ۸۴ زن و کودک در عرصه میدان جنگ و عامل اصلی اسارت آنها چه بود و چرا جریان اسارت پیش آمد؟ آیا اسارت اهل بیت(ع) تنها جنگ و درگیری بود که در روز عاشورا اتفاق و به شهادت سیدالشهدا(ع) منجر شود و یا جریان اسارت یک جریان ارادی به عنوان جزئی از حرکت انقلاب امام حسین (ع) بود که از روز اول برنامه ریزی شده بود.

آیت الله علم الهدی در ادامه عنوان کرد: برداشت عمومی مردم این است که با این جنگ در نهایت امام حسین(ع) و یارانش به شهادت رسیدند و اقتضای طبیعت جنگ بود که دشمن برخانواده این ها مسلط شود و بر حسب کینه از سید الشهدا (ع) اهل بیت(ع) ایشان را سرکوب کنند و به انواع مظالم مورد آزار و شکنجه قرار دهند و اهل بیت(ع) در مقابل تمام ستمگری ها هم صبر و تحمل کنند تا ما برای مظلومیت آنها اشک بریزیم و اظهار عزا کنیم که واقعیت مطلب این گونه نیست.

وی افزود: مظالمی که بر اهل ببت امام حسین(ع) وارد کردند بر حسب کینه با سید الشهدا(ع) نبود شاید از این لشکر ۳۰ هزار نفره تنها ۱۰۰ نفر از امام حسین (ع) کینه داشتند و جزء خوارج بودند.

امام جمعه مشهد مقدس گفت: اکثر این افراد به امام حسین(ع) نامه نوشته و ایشان را به کوفه دعوت کرده بودند اما چون می خواستند به یزید ثابت کنند که به حکومت بنی امیه وفادار هستند تا فردا مورد تاخت و تاز بنی امیه قرار نگیرند به جنگ با امام حسین(ع) آمده بودند.

وی با بیان اینکه هم لشکر امام حسین(ع) و هم لشکر عمر سعد در اسارت برنامه داشتند؛ افزود: آنها هر کدام یک رسالت و دستور عملی داشتند منتهی در این دو برنامه و دو هدف، لشکر سیدالشهدا (ع) بر لشکریان عمر سعد غلبه کردند و یزید شکست خورد.

وی اظهار داشت: آنچه در عاشورا صورت گرفت یک زد و خورد نابرابر بوده است که در این زد و خورد نابرابر در یک‌ محاسبه نظامی، برنده لشکر امام حسین (ع) بودند.

آیت الله علم الهدی در ادامه بیان کرد: در آن زمان که جنگ صورت گرفت رسانه به این گونه نبود و ارتباطات اجتماعی توسعه نداشت لذا اسرا در هر مسیر که قرا می گرفتند سخنرانی و مردم را آگاه می کردند تا حادثه عاشورا به یک جریان سازی انقلابی تبدیل شود.

وی با بیان اینکه مسئله اسارت فصل دوم انقلاب عاشورا است؛ گفت: اسارت اهل بیت امام حسین (ع) یک حرکت رسانه ای قوی برای تبدیل واقعه عاشورا به یک انقلاب و دگرگون سازی بود.

وی بیان کرد: روزی که اهل بیت(ع) وارد شام شدند مردم شام حشن گرفتند اما بعد از ده روز که اسرا شام را ترک‌می کردند شام سیاه پوش شد و مردم با اشک اهل بیت(ع) را بدرقه کردند علت آن این بود که این ۸۴ زن و کودک مردم را توجیه کردند.

وی در خصوص برنامه ریزی دشمن برای اسارت اهل بیت سیدالشهدا (ع) بیان کرد: به گفته یکی از فرماندهان جنگ عمرسعد باید آنقدر اسرا را اذیت می کردیم تا از نسبتشان با پیامبر(ص) بیزار می شدند و باید به قدری تشنگی و گرسنگی به اهل بیت امام حسین(ع) می دادیم تا التماس کنند، باید صلابت پیامبر(ص) را از بین می بردیم، باید ذلیل و خار می شدند و هویت خود را زیر پا می گذاشتند تا دیگر کسی درصدد خونخواهی سیدالشهدا(ع) قیام نکند.
 
وی افزود: اما در این برنامه ریزی لشکر عمرسعد شکست خورد و اکنون بعد از ۱۴۰۰ واقعه کربلا به یک جریان تبدیل شده است.

وی با اشاره به سخنان حضرت رقیه(س) در گودی قتلگاه گفت: حضرت رقیه(س) در ابتدا با دیدن بدن قطعه قطعه شده پدرش نگفت که من را روی خارها دواندن و گوشواره از گوشم کشیدند بلکه فرمودند بابا چه کسی رگهای گردن تو را برید و چه کسی در این کودکی من را یتیم کرد؟ که با این سخنان همه فرماندهان لشکر عمر سعد را به گریه انداخته بود، زن و کودک در کربلا برای زنده نگه داشتن عاشورا ساخته شده بودند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار