• امروز پنج شنبه پانزدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

زینب کبری در ماندگاری قیام عاشورا نقش کلیدی داشت

زینب کبری در ماندگاری قیام عاشورا نقش کلیدی داشت

حجت الاسلام راشد یزدی، دراجتماع بزرگ رهروان زینبی در بقعه متبرکه امامزادگان یاسر و ناصر علیهما السلام طرقبه، گفت: امام حسین (ع) با وجود حضرت زینب (س) توانست کربلا را ادامه بدهد و نقش ایشان مکمل و متمم حادثه کربلا است.

 پنج شنبه 21 شهریور 1398   87  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد کاظم راشد یزدی، عصر امروز در اجتماع بزرگ رهروان زینبی که در بقعه متبرکه امامزادگان یاسر و ناصر علیهماالسلام طرقبه برگزار شد؛ بیان کرد: حادثه کربلا ۱۳۸۰ پیش به وقوع پیوسته و کمتر حادثه ای به عمر ۱۴ قرن می تواند حیات و مواقع حساس تاریخی خود را طی کند.

وی افزود: حوادث مثل موجودات متولد می شوند و دوره کودکی، نوجوانی، جوانی، میانسالی و پیری را طی کرده و می میرند ولی حادثه شگفت انگیز کربلا در طول تاریخ بر جوانی اش افزوده می شود و این مثل قرآن است که در سوره ابراهیم خدا به پیامبر(ص) کلمات طیبه را چونان درختان ریشه داری که ریشه شان در اعماق زمین مستحکم است می داند.

وی گفت: خدا در این آیه این کلمه طیبه و ابن حادثه پاکیزه را درخت پرثمری میداند که خزان ندارد و تا خدا بخواهد این درخت ثمر می دهد در حالی که حادثه های خشن مثل کلمه خبیثه هستند که ریشه اش کوتاه و مانند جلبک های روی آب دوام، بقا و ثبات ندارند.

حجت الاسلام  و المسلمین راشد یزدی، با بیان اینکه آنهایی در تاریخ می مانند که تکیه گاهشان خدا است؛ اظهار داشت: حادثه کربلا کلمه طیبه ای است که ریشه دار و شاخه هایش در فضا منتشر است، همه دنیا را فراگرفته و همه دنیا می توانند از آن استفاده کنند.

این سخنران برجسته کشوری افزود: هیچ وقت نگویید کسی که در مسیر خدا جان خود را از دست داده، مرده است بلکه اینها زنده هستند و ما حیات آنها را درک نمی کنیم، شهید در رحمت حق است و همیشه فیض می برد چرا که تکیه گاه این فرد نقطه اتکا خداوند است.

وی با بیان اینکه کارهایی که برای خدا انجام شود و خونی که در راه خدا ریخته شود ماندگار است، گفت: امام حسین (ع) همیشه می ماند و نه با کمک تاریخ بلکه امام حسین(ع) خود تاریخ می سازد چرا که تاریخ جایی برای نگهداری حوادث ندارد، چون خدا می خواهد‌.

وی اظهار داشت: حادثه کربلا حادثه ای است که روز عاشورا به وقوع پیوسته و این نهال کشت شد و بازماندگان امام حسین(ع) با اسارت این نهال را پرورش دادند.

حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی تصریح کرد: حضرت زینب(س) و سایر اسرا با سخنرانی خود لشکر عمر سعد و دشمنان را رسوا کردند و اجازه ندادند این حادثه در همان جا تمام شود.

وی بیان کرد: در آن روز تمام راههای جغرافیای و فکری را بسته بودند و ذهن مردم را نسبت به امام حسین (ع) و یارانش مسموم کرده بودند و می خواستند لشکر امام حسین(ع) را طوری معرفی کنند که به حکومت اسلامی یورش بردند، لذا این ها مردان را قتل عام و زنان و بچه ها را به اسارت گرفتند غافل از اینکه هیچ وقت حق را نمی توان‌ پنهان کرد.

وی با بیان اینکه امام حسین(ع) همه کارهایش تنها برای خدا بود لذا هیچ گاه نمی میرد و روز مرگ ایشان روز تولدشان است؛ گفت: دشمن ایشان را کشت ولی نورشان خاموش نشد، خداوند بعد از امام حسین(ع) حضرت زینب(س) را سر راه این مسئله قرار داد.

حجت الاسلام و المسلمین با بیان اینکه زن یک موضع بسیار روشنی همدوش مرد در تاریخ بشریت دارد؛ اظهار داشت: نقل های که زنان برجسته تاریخ به عهده گرفتند و هم دوش پیامبران جلو آمدند مانند آسیه همسر فرعون فراوان هستند، در همه انقلاب ها نقش زن را برجسته می بینیم و انقلاب ما نیز به عنوان انقلاب علوی، زینبی، فاطمی و حسینی است و زنان نقش مهمی در پیروزی آن داشته اند.

وی با اشاره به رشادت های حضرت زینب(س) و خطبه ایشان در کوفه و مجلس عبیدالله بن زیاد؛ بیان کرد: اگر حضرت زینب(س) نبود کربلایی نبود.

وی عنوان کرد: وقتی حضرت زینب(س) به مدینه برگشت مردم از او پرسیدند چه کسی برادر تو را کشت و زینب(س) پیراهن کهنه برادرش امام حسین(ع) را بیرون اورد و گفت: کسی که این پیراهن پاره و کهنه برادرم را به غارت برد.

وی با بیان‌اینکه امام حسین(ع) با داشتن ابوالفضل هایی مثل حضرت زینب(س) توانست کربلا را ادامه بدهد؛ گفت: زینب کبری(س) مکمل و متمم حادثه کربلا است.

حجت الاسلام راشد یزدی به بانوان توصیه کرد: زینبی و فاطمی زندگی کنید و با الگو گرفتن از حضرت زینب(س) فرزندان خود را تربیت کنید.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار