• امروز جمعه چهارم بهمن 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

وقف امری مردمی و بالاترین نوع خدمت به مردم است

وقف امری مردمی و بالاترین نوع خدمت به مردم است

حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی، در همایش استانی یاوران وقف خراسان رضوی، گفت: وقف امری مردمی و بالاترین نوع خدمت به خلق است که استمرار دارد.

 یک شنبه 12 آبان 1398   30  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه حراسان رضوی، حجت الاسلام والمسلمین محمد کاظم راشد یزدی در "همایش استانی یاوران وقف" که در تالار فرهنگی نور مشهد مقدس برگزار شد؛ با بیان اینکه همه دغدغه هایی که برای وقف وجود دارد، برای مردم است؛ افزود: جامعه شناسان معتقدند هر انقلاب دارای چهار رکن است که مهمترین رکن آن عنصر مردم هستند.

کارشناس مباحث اخلاقی و اجتماعی گفت: مردم به عنوان مصالح ساختمانی جامعه تا وقتی باشند همه چیز وجود دارد.

وی با اشاره به آیه ۱۲۸ سوره توبه در خصوص اهمیت مردم در اسلام؛ بیان کرد: خداوند در این آیه پیامبر(ص) را به مردم معرفی و ۵ بار از مردم در این آیه ذکر شده است.

حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی افزود: در این آیه خداوند می فرماید: «همانا رسولی از جنس شما برای هدایت شما آمد که فقر و پریشانی و جهل و فلاکت شما بر او سخت می‌آید و بر آسایش و نجات شما بسیار حریص و به مؤمنان رئوف و مهربان است».

وی وقف را صدقه جاریه عنوان کرد و افزود: از نظر مالی در اسلام عناوینی چون ربا، دزدی و... حرام است که مالکیت نمی آورد و حاکم شرع می تواند مصادره کند و پنج حکم برای آن تعیین کند.

وی با بیان اینکه خمس، زکات، انفاق، صدقه و احسان همه در وقف است؛ گفت: همه این ها را باید انسان داشته باشد.

کارشناس مباحث اخلاقی و اجتماعی در خصوص شناخت انسان از نظر علمای اخلاق بیان کرد: برای شناخت انسان باید برخورد او را در شرایط مختلف با دیگران مقایسه کرد.

وی افزود: از دید علمای اخلاق رئیس سجایای اخلاقی صبر و رئیس رذایل اخلاقی حسد است.

وی ادامه داد: انسان کامل کسی است که در سرما لباس خود را به دیگری می دهد در حالی که خود لباسی ندارد و سرما می خورد.

حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی، با بیان اینکه اگر نیت وقف خدایی باشد صاحب اصلی را نگه می دارد، افزود: وقف یک امری مردمی و بالاترین نوع خدمت به خلق است که استمرار دارد.

وی در ادامه به متولیان موقوفات توصیه کرد که در اداره امور وقف راست گفتار و امانت دار باشند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار