• امروز جمعه چهارم بهمن 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

وقف نامه مسجد گوهرشاد، کامل ترین و جامع ترین وقف نامه است

وقف نامه مسجد گوهرشاد، کامل ترین و جامع ترین وقف نامه است

مدیرکل اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی با بیان این که اسناد مسجد گوهرشاد به خوبی سازماندهی شده است، گفت: وقف نامه مسجد گوهرشاد، کامل ترین و جامع ترین وقف نامه است.

 پنج شنبه 16 آبان 1398   30  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، حجت الاسلام و المسلمین محمد احمد زاده، در سی و دومین سه شنبه های فرهنگی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در موزه قرآن گفت: مسجد گوهرشاد توسط بانویی پرهیزگار بنا شد که در دوران خودش شاهکاری بی نظیر است.
 
وی افزود: بانو گوهرشاد دارای دو فرزند به نام های بایسنقر و ابراهیم بوده است ، بایسنقر خطاطی زبردست بود. او قرآن را کتابت کرده و آثار هنری بایسنقر هنوز هم در مسجد گوهرشاد موجود است و البته در نوع خود کم نظیر است. این خانواده اهل هنر بوده و کارهای درخشانی در خراسان انجام دادند.
 
حجت الاسلام احمد زاده خاطر نشان کرد: کسی که فضایی برای نماز گذاردن درست کند، خداوند برایش جبران می کند. گوهرشاد همه اموال خود را وقف کرده و مسجد بزرگی را بنا می کند، در کشور مساجد زیادی ساخته شده است اما این مسجد پس از 600 سال همچنان می درخشد.

وی یادآور شد: هر زائری که به مشهد می آید، آرزو دارد دو رکعت نماز در این مسجد بخواند . جامع ترین و کامل ترین وقف نامه ها به لحاظ متون و ... متعلق به مسجد گوهرشاد است. از سال 1135 تا سال 1182 قمری به مدت 47 سال اسنادی از این مسجد در دوره صفویه و افشاریه باقی مانده که در گنجینه آستان قدس رضوی نگهداری می شود.
 
مدیر کل سازمان اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی همچنین گفت: پادشاهان صفوی علاقه خاصی به اهل بیت (ع) داشتند. بعد از آن که ازبک ها از خراسان اخراج شدند ، تشیع در این منطقه مستقر می شود. اسناد مسجد مرتب و منظم می گردد، اسنادی که حتی در مورد سنگ کاری و گچ کاری مسجد است.
 
وی افزود: با این که حادثه زلزله در مشهد خسارت سنگینی به مسجد وارد می کند، اما با موقوفات خوب و منظم این بنا تجدید می شود و تاکنون سرپا مانده است. بعد از دوران قاجاریه تولیت مسجد جدا شده که اسناد وقفی آن موجود است.
 
حجت الاسلام احمدزاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر تولیت مسجد گوهر شاد بر عهده آیت الله علم الهدی است و هماهنگی خوبی میان تولیت مسجد و آستان قدس رضوی وجود دارد که در پرتو آن خدمات مناسبی به زائران ارائه می شود.

لازم به ذکر است، طی مراسمی اسناد مسجد گوهرشاد و حکم ثبت اسناد گوهرشاد در حافظه جهانی موجود در گنجینه رضوی با حضور مدیرکل اوقاف استان در حرم مطهر رضوی رونمایی شد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار