• امروز چهارشنبه بیست و دوم آبان 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

وقف نامه مسجد گوهرشاد، کامل ترین و جامع ترین وقف نامه است

وقف نامه مسجد گوهرشاد، کامل ترین و جامع ترین وقف نامه است

مدیرکل اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی با بیان این که اسناد مسجد گوهرشاد به خوبی سازماندهی شده است، گفت: وقف نامه مسجد گوهرشاد، کامل ترین و جامع ترین وقف نامه است.

 پنج شنبه 16 آبان 1398   10  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، حجت الاسلام و المسلمین محمد احمد زاده ظهر در سی و دومین سه شنبه های فرهنگی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در موزه قرآن گفت: مسجد گوهرشاد توسط بانویی پرهیزگار بنا شد که در دوران خودش شاهکاری بی نظیر است.
 
وی افزود: بانو گوهرشاد دارای دو فرزند به نام های بایسنقر و ابراهیم بوده است ، بایسنقر خطاطی زبردست بود. او قرآن را کتابت کرده و آثار هنری بایسنقر هنوز هم در مسجد گوهرشاد موجود است و البته در نوع خود کم نظیر است. این خانواده اهل هنر بوده و کارهای درخشانی در خراسان انجام دادند.
 
حجت الاسلام احمد زاده خاطر نشان کرد: کسی که فضایی برای نماز گذاردن درست کند، خداوند برایش جبران می کند. گوهرشاد همه اموال خود را وقف کرده و مسجد بزرگی را بنا می کند، در کشور مساجد زیادی ساخته شده است اما این مسجد پس از 600 سال همچنان می درخشد.

وی یادآور شد: هر زائری که به مشهد می آید، آرزو دارد دو رکعت نماز در این مسجد بخواند . جامع ترین و کامل ترین وقف نامه ها به لحاظ متون و ... متعلق به مسجد گوهرشاد است. از سال 1135 تا سال 1182 قمری به مدت 47 سال اسنادی از این مسجد در دوره صفویه و افشاریه باقی مانده که در گنجینه آستان قدس رضوی نگهداری می شود.
 
مدیر کل سازمان اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی همچنین گفت: پادشاهان صفوی علاقه خاصی به اهل بیت (ع) داشتند. بعد از آن که ازبک ها از خراسان اخراج شدند ، تشیع در این منطقه مستقر می شود. اسناد مسجد مرتب و منظم می گردد، اسنادی که حتی در مورد سنگ کاری و گچ کاری مسجد است.
 
وی افزود: با این که حادثه زلزله در مشهد خسارت سنگینی به مسجد وارد می کند، اما با موقوفات خوب و منظم این بنا تجدید می شود و تاکنون سرپا مانده است. بعد از دوران قاجاریه تولیت مسجد جدا شده که اسناد وقفی آن موجود است.
 
حجت الاسلام احمدزاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر تولیت مسجد گوهر شاد بر عهده آیت الله علم الهدی است و هماهنگی خوبی میان تولیت مسجد و آستان قدس رضوی وجود دارد که در پرتو آن خدمات مناسبی به زائران ارائه می شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار