• امروز یک شنبه پانزدهم تیر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

افتتاح ۲۶نیروگاه خورشیدی اوقاف در خراسان رضوی /دکتر خاموشی: نفع وقف باید به مردم برسد

افتتاح ۲۶نیروگاه خورشیدی اوقاف در خراسان رضوی /دکتر خاموشی: نفع وقف باید به مردم برسد

۲۶ پروژه نیروگاه برق خورشیدی در بقاع متبرکه و موقوفات استان خراسان رضوی با ظرفیت ۹۳۶ کیلو وات با اعتباری بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال به صورت همزمان با حضور حجت الاسلام و المسلمین خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افتتاح شد.

 چهارشنبه 6 آذر 1398   95  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی؛ مراسم افتتاح همزمان ۲۶ پروژه نیروگاه برق خورشیدی با ظرفیت ۹۳۶ کیلووات در خراسان رضوی با اعتباری بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد احمدزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی و مسئولین شهرستانی در مجتمع موقوفه عبدالله رضوی شاندیز برگزار شد. 

در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه 193 هزار وقف نامه در کشور موجود است، بیان کرد: نفع وقف باید به مردم برسد و نفع وقف این است که به صورت خاص نقدی پرداخت شود که بعضی موقوفات این گونه هستند.

حجت الاسلام و المسلمین خاموشی عنوان کرد: با پیشرفت دانش در زمین هایی که مبنای بیابان دارد(پرآب نیست) می توان نیروگاه برق خورشیدی در آن احداث کرد.

وی با اشاره به اینکه اوقاف با امکانات قانونی دولتی، تصمیم گرفته تا به توسعه جریان تولید انرژی در کشور کمک کند، گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه با همکاری وزارت نیرو بر توسعه نیروگاه ها اهتمام ویژه ای داده تا به تولید انرژی و ارزان سازی مصرف در کشور کمک کند.
 
حجت الاسلام و المسلمین خاموشی عنوان کرد: اوقاف برای نیروگاه های خورشیدی از زمین هایی که تاکنون از آن بهره وری نمی کردند استفاده و از رقبات کوچک بهره گرفته است.
 
وی ظهار داشت: استفاده از انرژی خورشیدی هزینه های انتقال نیرو را بسیار پایین می آورد، هزینه  انتقال نیرو از نیروگاه به یک نقطه دور با نیروگاهی که در همان نقطه تولید انرژی می کند و در شبکه قرار می گیرد تفاوت های بسیاری دارد و قطعا نیروگاهی که در همان نقطه انرژی تولید می کند و در شبکه قرار می دهد هزینه ها را کاهش می دهد. 
 
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین احمدزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: اداره کل اوقاف استان تاکنون 7 نیروگاه خورشیدی را با ظرفیت 225 کیلو وات به بهره برداری رسانده که میانگین تولید انرژی ماهیانه آن 28 هزار و 500 کیلو وات ساعت بود که با یک میلیارد و 800 میلیون تومان هزینه به بهره برداری رسید و ماهی 35 میلیون تومان برای موقوفاتی که این سرمایه گذاری را انجام دادند درآمد داشته است.

وی افزود: به همت انجمن یاوران وقف علم و فناوری و مرکز نخبگان شهید فهمیده در شمال شرق کشور کار امکان سنجی نیروگاه های جدید انجام شد و 26 نیروگاه در حال حاضر به بهره برداری می رسد و 7 نیروگاه دیگر تا دهه فجر کار اجرایی آن انجام می شود.

حجت الاسلام و المسلمین احمدزاده، بیان کرد: این 26 نیروگاه با ظرفیت 936 کیلو وات با میانگین انرژی تولیدی ماهیانه 138 هزار 336 کیلووات ساعت و با هزینه ای بالغ بر 80 میلیارد ریال از محل موقوفات و بقاع متبرکه در 12 نقطه از جمله بجستان، خلیل آباد، داورزن، درگز، سبزوار، قوچان، کاشمر، گناباد، کاخک، نیشابور، طرقبه شاندیز و مشهد اجرا شده است.

حجت الاسلام والمسلمین احمدزاده با بیان اینکه با بهره برداری ۷ نیروگاه دیگر در دهه فجر، ۴۰ نیروگاه فعال در موقوفات و بقاع متبرکه استان خواهیم داشت، تصریح کرد: ظرفیت این ۴۰ نیروگاه یک هزار و ۵۷۱ کیلو وات ساعت است که ماهیانه، ۲۲۵ هزار کیلووات ساعت انرژی تولید می کند.
 
وی ادامه داد: برای این ۲۶طرح ۸میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و برای هزار و ۳۸۳نفر در سال به صورت مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد شده است.

حجت الاسلام و المسلمین احمدزاده افزود: علاوه بر این 26 پروژه یک مرکز دامپروری سبک 1000 راسی نیز به بهره برداری می رسد.

وی گفت: زنجیره تولید و زنجیره ارزشی نگاه های جدیدی بوده که در سازمان اوقاف شکل گرفته است و به سمت ارتقا بهره وری موقوفات و پایدارسازی منابع آب می رود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار