• امروز دوشنبه بیستم مرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

عزت، معنای حضور گسترده مردم در تشییع سردار سلیمانی بود

عزت، معنای حضور گسترده مردم در تشییع سردار سلیمانی بود

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تشییع با شکوه سردار سلیمانی یک‌معنا و مفهوم را داشت و آن این که مردم دنبال عزت هستند.

 جمعه 11 بهمن 1398   80  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، حسن رحیم پور ازغدی در مراسم فجر فاطمی در مهدیه امام خامنه ای(مدظله العالی) مشهد مقدس بیان کرد: نگاه به مذهب و تاریخ سیاسی کشور گاهی نگاه پراکنده و بی ربط است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سه موضوع مناسبتی یعنی فجر انقلاب، دعای ندبه و ایام دهه فاطمیه، گفت: این سه مسئله به ظاهر ارتباطی با یکدیگر ندارند و به گمان برخی ها دعای ندبه و ایام فاطمه موضوع مذهبی است و فجر انقلاب نیز یک مسئله سیاسی است لذا نمی توانند با هم باشند.

وی اظهار داشت: دو نوع نگاه میان شیعیان نسبت به حضرت فاطمه(س) وجود دارد، یک بخشی از شیعه مرید حضرت فاطمه(س) هستند و تحت این عنوان که اگر محب اهل بیت(ع) باشید به بهشت می روید برای اهل بیت(ع) عزاداری می کردند.

ازغدی با بیان اینکه اگر چه عزاداری برای ائمه در آخرت ما دخالت دارد؛ گفت: اما این نگاه به تنهایی کافی نیست.

وی بیان کرد: این دسته از شیعیان تنها یک نگاه شخصی به حضرت فاطمه(س) دارند و فکر می کنند کل وظیفه آنها فقط گرفتن دهه فاطمیه است در حالی که این نگاه آسان ترین نوع تشیع است و به این معنا همه شیعه هستیم.

وی ادامه داد: به این‌معنا در زمان حیات حضرت زهرا(س) بسیاری شیعه بودند ولی هنگامی که باید از حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) حمایت می کردند به دلیل حب دنیا شانه خالی کردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: این دسته از تشیع هیچ گاه از جان، مال، آبرو و آسایش خود برای حضرت زهرا(س) نگذشتند و بعد هم گفتند مسئله را سیاسی نکنیم، شهادت حضرت فاطمه (س) قضیه ای بوده که اتفاق افتاده و کاش نمی افتاد، این نگاه، عشق به اهل بیت (ع) دارد اما ائمه را امام خود نمی داند.

وی با بیان اینکه این سطح از تشیع، تشیع مفت خوری است؛ افزود: اگر می خواهیم پای اهل بیت(ع) بایستیم مانند قاسم سلیمانی ها و شهدا باید از جان و مال و آسایش خود بگذریم.

وی با اشاره به نوع دوم شیعه گفت: یک نگاه هم نگاه شیعی است، از حضرت فاطمه(س) پرسیدند چه کسانی را شیعه می دانید فرمودند: فقط آنهایی که به سبک‌ ما زندگی می کنند.

ازغدی منظور از سبک زندگی اهل ببتی را سبک زندگی در همه جا از جمله بازار، اقتصاد، خانواده سیاست و ... عنوان کرد و افزود: تنها مذهبی که همه رهبرانش شهید شده اند شیعه هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه حضرت فاطمه(س) افرادی که سبک زندگیشان مانند اهل بیت نیست را شیعه اهل بیت (ع) ندانسته اند؛ اظهار داشت: شیعه باید در راه اهل بیت هزینه بدهد و از مال حرام و پول مفت بگذرد.

وی گفت: ما شیعه هستیم اما از راحتی خود نمی گذریم، شیعه ترسو نیست، شیعه اهل دنیا نیست.

وی با بیان اینکه ما بسیاری از روایت ها از جمله سه روز روزه گرفتن حضرت علی(ع) و خانواده ایشان و یا بخشیدن لباس عروسی حضرت فاطمه(س) را خوانده ایم اما چه مقدار در زندگی خود از رفتارهای آنها الگو گرفته ایم.

ازغدی با بیان اینکه اگر واقعا فاطمی باشیم به مسئله فجر و انقلاب و ... جور دیگر نگاه می کنیم، گفت: حضرت علی(ع) بعد از دفن حضرت زهرا(س) رو به مزار پیامبر(ص) می کنند و می فرمایند« بعد از رفتن فاطمه (س) علی تمام شد».

وی با اشاره به این موضوع که برخی تصور می کنند اهل تسنن دشمن اهل بیت (ع) هستند؛ گفت: بسیاری از اهل سنت محب اهل بیت(ع) هستند و روایات زیادی در خصوص اینها دارند، اما مسئله ای که وجود دارد در کنار روایات، روایات جعلی در خصوص آنها ایجاد شد لذا اکثر امت اسلام سر درگم شدند و این روایات بخش مهمی از آن در زمان بنی عباس و بنی امیه جعل شد.

وی بیان کرد: اسلام می گوید اگر کسی بگوید مسلمان هستم شما قبول کنید غیر از دو گروه ناصبی ها و کسانی که به اسم شیعه روایات افراطی را جعل کردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: ابن اثیر یکی از بزرگان اهل سنت نیز به این مسئله اذعان دارد که زمان خلافت حضرت علی(ع) خلاف حرف پیامبر(ص) عمل کردند و خلیفه دوم اولین منتقد قضایای سقیفه بوده است و اینکه خلافت حق حضرت بوده اما به دلیل اینکه باید حکومت سریع جمع می شد و حضرت دشمنان زیادی داشتند خلیفه نشده اند.

وی در ادامه با اشاره به فجر انقلاب؛ اظهار داشت: قبل از انقلاب اسلامی رژیم پهلوی وقتی آمد رضاخان ابتدا عزای امام حسین(ع) برپا می کرد و این گونه کلاه مردم را برداشت و برخی علما متوجه شدند اما گفتند ایران به آرامش برسد.

وی با بیان اینکه شاید تنها حاکمی که در تاریخ ایران دست نشانده بیگانه است پهلوی بود؛ گفت: از ابتدا همه حکومت ها در ایران تظاهر به مذهبی می کردند و این اولین حکومتی بود که صریح علیه اسلام شمشیر کشید و اولین حکومتی در تاریخ بود که به مسجد و حرم حمله کرد.

ازغدی با بیان اینکه حکومت پهلوی بعد از روی کار آمدن قانون علیه حجاب و عزاداری گذاشتند؛ اظهار داشت: حکومت پهلوی در ادامه حتی عزاداری در منازل برای اهل بیت(ع) را ممنوع کرد.

وی با بیان اینکه عده ای می گویند دین از سیاست جداست و نباید ایام فاطمیه، عاشورا و نیمه شعبان سیاسی شود؛ عنوان کرد: اصل شهادت حضرت فاطمه (س) و حادثه عاشورا سیاسی بوده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تشییع سردار سلیمانی را نشان دهنده یک‌معنی عنوان کرد و گفت: این مراسم باشکوه نشان داد مردم دنبال عزت هستند و نه ذلت.

وی با اشاره به برگزاری مراسم دعای ندبه؛ بیان کرد: دعای ندبه یکی از انقلابی ترین دعای جهان است که حداقل ۶ فراز آن انسان را به انقلاب و مقاومت، جهاد و مقاومت دعوت کرده است.
 
گفتنی است در ابتدای این مراسم دعای پرفیض ندبه قرائت شد و در ادامه شعرای برجسته استانی به شعر خوانی پرداختند.

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار