• امروز چهارشنبه هجدهم تیر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

ولایت مداری تمرینی برای زمینه سازی ظهور

ولایت مداری تمرینی برای زمینه سازی ظهور

مشاور امور حوزه و روحانیت تولیت آستان قدس رضوی، در بقعه متبرکه امامزاده غیاث الدین محمد(ع) مشهد گفت: ما این انقلاب را به پا کردبم تا برای زمینه سازی ظهور تمرین ولایت مداری کنیم.

 شنبه 3 خرداد 1399   16  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، حجت الاسلام عباس فرازی نیا در آیین وداع و خاکسپاری شهید مدافع حرم محمد رضا فیضی، که در آستان مقدس امامزاده غیاث الدین‌محمد (ع) برگزار شد؛ بیان کرد: تاریخ حکایت از این دارد که به برکت تشرف امام رضا(ع) به ایران، امامزاده های زیادی با هدف زیارت، تبلیغ فرهنگ اهل بیت(ع)، به قصد مجاهده با نیروهای به ناحق بنی عباس و یا به دلیل تبعید از سرزمین حجاز به ایران آمدند.

مشاور امور حوزه و روحانیت تولیت آستان قدس رضوی افزود: امرور مفتخریم که در منطقه از جمله ایران، پاکستان و افغانستان سادات زیادی داریم، در میان این گلستان باعظمت ذریه پاک حضرت زهرا (س) امامزادگان لازم التعطیمی وجود دارد که چون ستازگان هدایتی می درخشند و اکنون بارگاه مطهر ایشان پناهگاه، درمانگاه و به عنوان یک قطب فرهنگی و دانشگاه هدایت مردم به سوی خیر و کمال و صلاح دینی و معنوی شده است.

وی بیان کرد: آمارها بیش از ۷ هزار امامزاده را حکایت می کند که در کتاب های تاریخی اسم و رسم آنها موجود است و برخی از این ها فرزند بلافصل ائمه اطهار(ع) و بعضی با چند واسطه به ائمه (ع) می رسند و عالم جلیل القدر و مبلغ بودند مانند حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) که از نسل امام حسن مجتبی(ع) هستند.

حجت الاسلام فراری نیا با بیان اینکه در فرهنگ دینی ما ایرانیان تکریم این امامزادگان خوب جا افتاده و مردم به سفارش پیامبر(ص) عمل می کنند، گفت: ایشان فرموند:« من از امتم انتظار دارم که در حیات و ممات من به زیارت من بیایند و اگر نشد به زیارت فرزندان من بروند». لذا زیارت در از سیره ائمه اطهار (ع) و به آن توصیه شده است.

وی با اشاره به وصیت حضرت زهرا (س) به حضرت علی (ع) مبنی بر اینکه سلام من را تا صبح قیامت به فرزندانم برسان گفت: این وصیت نشان می دهد که سادات تا قیامت نسلشان در زمین خواهد بود.

مشاور امور حوزه و روحانیت تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: این امامزاده ها ضمن انتصاب به ساحت مقدس اهل بیت(ع) اکثرا عالم و یا مروج احکام بودند و در روایت آمده است کسی که عالمی را تکریم کند در واقع خدا را تکریم کرده است؛ همچنین این امامزادگان سادات علاوه بر اینکه عالم و مروج احکام بودند در راه خدا به سرزمین ما مهاجر هستند و ما در سنت و سیره پیامبر (ص) علاوه بر تکریم انصار تکریم مهاجرین را می بینیم، در سیره امام راحل (ره) نیز تکریم مهاجران مخصوصا مهاجران افغانی و عراقی بوده است.

وی اظهار داشت: این امامزادگان که عالم و مهاجر هستند مجاهد در راه خدا نیز هستند، اینها یا به دلیل جهاد تبلیغی برای نشر معارف اهل بیت (ع) آمدند  یا به دلیل جهاد نظامی و به اصطلاح جهاد اصغر برای مبارزه با انحرافاتی که به وجود آمده بود، آمدند و اکثر این امامزادگان شهید شدند.

حجت الاسلام فرازی نیا با اشاره به زندگی نامه امامزاده غیاث الدین محمد (ع) گفت: ایشان در قرن ۸ هجری زندگی می کردند بعد به خراسان هجرت کردند و تولیت حرم امام رضا (ع) را در یک قرن خود و برادر و برادر زاده های خود بر عهده داشتند؛ ایشان جزو نقبای سادات موسوی مشهد هستند، لذا ایشان را جزو سادات موسوی و رضوی در خراسان می شناختند، این سید در اوایل قرن نهم در شب ۲۷ ماه رمضان به رحمت خدا رفتند و تا ۱۰۰ سال پیش قبر ایشان ناشناخته بوده است. بعد از مشخص شدن قبر ایشان طبق رویای صادقه در دوران تیموریان و قاجار بقعه روی قبر این سید ساخته شد.

وی با بیان اینکه امام راحل (ره) فرمودند:« انقلاب ما انفجار نور بود ولی ما در انتظار روئیت خورشید هستیم»؛ افزود: ما این انقلاب را به پا کردبم تا تمرین ولایت مداری کنیم تا زمینه ظهور فراهم شود.

مشاور امور حوزه و روحانیت تولیت آستان قدس رضوی اظهار داشت: مکتب اسلام سه حادثه مهم تاریخی را تجربه کرده است و با همت امت مسلمان زمینه ساز حادثه مهم و پایانی و ختم به خیر اسلام هستیم؛ حادثه اول معجزه بعثت پیامبر (ص) که تجلی اعظم در 27 رجب در مکه مکرمه با نزول قرآن است، حادثه دوم عید سعید غدیر خم که آغاز امامت و ولایت حضرت علی (ع) است و حادثه سوم که بیمه کننده اسلام و ولایت و نگه دارنده قرآن شد حادثه عظیم عاشورای امام حسین (ع) بود.

وی با بیان اینکه این اسلام، قرآن و ولایت که حادثه بعثت، غدیر و عاشورا را تجربه کرد در حال زمینه سازی هستند که این آیه قرآن «هُوَ الَّذي أَرسَلَ رَسولَهُ بِالهُدىٰ وَدينِ الحَقِّ لِيُظهِرَهُ عَلَى الدّينِ كُلِّهِ وَلَو كَرِهَ المُشرِكونَ» محقق شود؛ افزود: در این جهت امام راحل ( ره) در زمینه سازی ظهور فرمودند: اسلام قله های مرتفع جهان را فتح خواهد کرد و هسته های حزب الله در اقصی نقاط جهان فریاد توحیدی الله اکبر را سر خواهند داد و زمینه سازی ظهور خواهند شد.

حجت الاسلام فرازی نیا بیان کرد: وقتی انقلاب به پیروزی رسید دشمن به سرکردگی صدام دست از دشمنی برنداشتند و می خواستند این نظام را از بین ببرند که بعد از 8 سال دفاع مقدس دشمن عقب گرد کرد، در ادامه اسراییل می خواست تا مرز خود را از رود نیل به رودخانه فرات و دجله و مرز ایران برسانند تا به ایران برای شکستش نزدیک شوند اما رهبر معظم انقلاب با اقدام خود و حضور سپاه و رزمندگان مجاهد نه تنها اسراییل نتوانست به مرز ایران بیاید بلکه رزمندگان جبهه مقاومت در ارتفاعات جولان قرار گرفتند و شهرهای نقاط اسرائیل در تیرس رزمندگان اسلام قرار گرفت.

وی در ادامه به شخصیت شهید مدافع حرم محمد رضا فیضی اشاره کرد و گفت: یکی از خصوصیات بارز این شهید نمازهای طولانی وی است، این شهید بیش از ۱۰۰۰ روز در جبهه مقاومت حضور داشته و علی رغمی که جانباز شده بود اما باز به جنگ با دشمن در خارج از مرزهای ایران شتافت و در حلب به درجه رفیع شهادت نائل شدند. 

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار