• امروز چهارشنبه هجدهم تیر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

موضوع زیارت مورد توجه واقفان قرارگرفته است/ ثبت ۵۱وقف جدید در خراسان رضوی

موضوع زیارت مورد توجه واقفان قرارگرفته است/ ثبت ۵۱وقف جدید در خراسان رضوی

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: از ابتدای سال تاکنون ۵۱مورد وقف جدید در موضوع ها و زمینه های مختلف از جمله امر زائر و زیارت در استان به ثبت رسیده است که برخی از آنها تک نیتی و برخی چند نیتی هستند.

 سه شنبه 3 تیر 1399   28  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، حجت الاسلام جمال ایزدی، با بیان اینکه کارکرد و عرصه وقف در سطح جامعه توسعه پیدا کرده است، گفت:  از ابتدای سال تاکنون ۵۱مورد وقف جدید در موضوع ها و زمینه های مختلف از جمله امر زائر و زیارت در استان به ثبت رسیده است که برخی از آنها تک نیتی و برخی چند نیتی هستند.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف استان افزود: در گذشته بیش از ۹۰درصد موقوفات منحصر به یک یا دو موضوع بود ولی در شرایط فعلی و در دهه اخیر عرصه های جدیدی برای وقف به ویژه در موضوعاتی که نیاز روز جامعه و آینده می باشد ایجاد شده است.
 
وی تصریح کرد: وقف مشارکتی نیز سبب شده که هر فرد امکان ایجاد وقف به هر اندازه و سطحی را داشته باشد به طوری که اگر توانایی وقف به صورت مستقل را ندارد از این مسیر بتواند به هر میزانی که در توان دارد در قالب وقف های مشارکتی شرکت و جزء واقفان قرار بگیرد.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف خراسان رضوی افزود: آثار و نتایج وقف در شرایط خاص بیشتر ظهور و بروز پیدا می کند به طوری که در سال گذشته در مسئله سیل و کمک به افراد خسارت دیده ، از محل موقوفاتی که با نیت کمک به نیازمندان ایجاد شده اند کمک های زیادی صورت گرفت.


وی در ادامه گفت: در موضوع بحران کرونا نیزاز محل موقوفاتی که هدف نهایی آنها مصداق کمک به نیازمندان و مسائل بهداشتی و درمانی بود خدمات خوبی انجام شد به طوری که از محل درآمدهای این موقوفات حدود ۲۱ هزار بسته معیشتی به ارزش ۴۰میلیارد ریال تهیه و در بین نیازمندان استان توزیع شد.
 
ایزدی، با اشاره به اینکه در سامانه جامع موقوفات حدود ۸۰۰نیت وجود دارد، ادامه داد: همچنین از محل این موقوفات ۴۱۰هزار غذای گرم به ارزش ۳۸میلیارد ریال و همچنین ۵۱هزار بسته های بهداشتی و ۳۶۰هزار ماسک در سطح استان در بین نیازمندان توزیع شد.
 
حجت الاسلام ایزدی با بیان اینکه موضوع زیارت مورد توجه واقفان قرار دارد، ادامه داد: در سال گذشته ۲۱۷مورد وقف جدید در خراسان رضوی به ثبت رسید و بنا داریم امسال نیز علی رغم همه مسائل نظیر مشکلات اقتصادی ، عدم مراجعه افراد به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و ارتباطات ضعیفی که فعلا وجود دارد بیش از سال گذشته وقف جدید به ثبت برسانیم که از ابتدای سال تاکنون ۵۱مورد آن در موضوع ها و زمینه های مختلف از جمله نیازمندان، زائران،اسکان ، جهش و رونق تولید ، مسائل آموزشی و فرهنگی محقق شده که برخی از آنها تک نیتی و برخی از آنها چند نیتی هستند. 
 
وی گفت: از ۵۱مورد وقف جدیدی که در سال جاری در خراسان رضوی به ثبت رسیده است تعدادی از آنهادر قالب وقف های خاص و وقف های چند نیتی مربوط به امر زیارت و ایجاد و توسعه زائرا سرا می باشد تا منافع آنها در جهت تسهیل موضوع زیارت و کمک به زائرانی که از توان مالی لازم برای زیارت و سفر برخوردارنیستند هزینه شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار