• امروز شنبه نهم اسفند 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستورالعمل به روز رسانی پرتال

خدمات دستگاه

مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

طرح ساماندهی و ارتقاء سطح داوران مسابقات قران کریم اجرا می شود

طرح ساماندهی و ارتقاء سطح داوران مسابقات قران کریم اجرا می شود

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: طرح ساماندهی و ارتقاء سطح داوران مسابقات قران کریم در کشور اجرا می شود.

 شنبه 18 بهمن 1399   12  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، جلسه هم اندیشی با موضوع طرح ساماندهی و ارتقاء سطح داوران مسابقات قران کریم با حضور مهدی قره شیخلو، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و اساتید و داوران قرآنی استان خراسان رضوی برگزار شد.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه که در این جلسه هم اندیشی به صورت ارتباط زنده تصویری حضور یافته بود، بیان کرد: از روزهای اول حضورم در اوقاف، دغدغه ساماندهی داوران به عنوان یک خلا و نیاز در کشور داشتم که باید به آن توجه و روی آن برنامه ریزی و کار شود و این خلا را به نحوی جبران کنیم.
 
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه اوقاف با بیش از چهار دهه برگزاری مسابقات باید بحث ساماندهی داوران به عنوان یکی از ارکان مهم این بخش در نظر می داشت؛ گفت: اگر چه در این مسیر قدمهایی برداشته شده و به سرانجام نرسیده لذا این را به صورت جدی در دستور کار گذاشتیم و با مشاوره های زیاد با افراد متخصص در نهایت به یک جمع بندی رسیدیم و آیین نامه ای تصویب شد که در سایت اوقاف است.
 
وی با تذکر چند نکته گفت: این طرح در حال سنجش است و بخشی از کل طرح ساماندهی شده است یعنی در کنار این سنجشی که آغاز شده و در یک بازه زمانی 6 ماهه به پایان می رسد، ما آیین نامه های دیگری نیز فعال می کنیم که مجموعه این آیین نامه ها طرح ساماندهی را تشکیل می دهد.
 
قره شیخلو افزود: با آیین نامه اولا می خواهیم این توانمندی را از آن درست استفاده کند و اگر آیین نامه انظباطی برای داوران داشته باشیم و یا اگر داوری در انجام داوری دچار خطا و اشتباه شد ما بدانیم چه رفتاری با این داور داشته باشیم.
 
وی با بیان اینکه به جز مرحله سنجش آیین نامه های دیگری نیز در دستور کار قرار دارد که مجموع اینها طرح ساماندهی داوران می شود؛ عنوان کرد: ما با این طرح نمی خواهیم تمام مشکلات داوری حل می شود، بلکه این آغاز راه است و در کار ما نقص و اشکال وجود دارد ولی اگر در گام اول به 60 درصد اهداف خود برسیم، موفقیت خوبی است.
 
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: همه طرح ها برای کامل شدن به زمان نیاز دارد و باید همه جوانب را برای آن در نظر بگیریم و در این شرایطی که هیچ قانون و ضابطه ای به این شکل وجود نداشته این دستاورد 60 تا 70 درصدی در گام اول، موفقیت خوبی است.
 
وی با اشاره به نکته سوم گفت: ما به تنهایی کاری از دست ما بر نمی آید و اگر حمایت دوستان قرانی و مشارکت در برنامه های که در آن تدوین می شود، از ما نباشد، کار به ثمر نمی نشیند.
 
قره شیخلو با بیان اینکه شرکت کردن دوستان قرآنی در این آزمون ها دو خاصیت دارد؛ اگر آن حد نصاب لازم را بیاورند و مدرک بگیرند، هم برای خود یک نقطه قوتی است و هم ما محکم تر از گذشته از داورانی که انتخاب می کنیم، پشتیبانی و حمایت می کنیم و هم ضریب اعتماد و اطمینان شرکت های کننده های ما افزایش پیدا می کند.
 
وی اظهار داشت: شاید بخش عمده ای از اعتراضات ما در مسابقات قرانی با این کار حذف شود؛ همچنین شرکت کننده وقتی می بینند هیچ سیستمی برای گزینش داوری نداریم آن اعتماد لازم را پیدا نمی کند.
 
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به فواید آزمون برای داوران، گفت: اگر کسی در آزمون ها شرکت کرد و نمره نگرفت این موجب می شود که با نواقص خود آشنا شود و سعی در رفع نواقص خود می کند.
 
وی در بیان نکته آخر اظهار داشت: با توجه به اینکه اطلاعات و سوابق ما در اوقاف کامل نبوده و ممکن است در تصمیم گیری و برخی از معافیت هایی که اعلام کردیم اشتباهی صورت گرفته باشد اگر مستنداتی داشته باشند اصلاح می کنیم.
 
قره شیخلو از معافیت های برخی داوران از این آزمون گفت و افزود: تمام کسانی که در چهل سال گذشته سابقه داوری در مسابقات کشوری و بین المللی دارند، با تصمیم کمیته منتخب از کل آزمون و یا بخشی از آزمون ها معاف می شوند.
 
وی در پایان گفت: این آزمون موجب آشنایی داوران با نقایص داوری خود می شوند و این موجب ارتقا جامعه داوری ما در کشور می شود؛ همچنین ما برای داوری علاوه بر دانش و مهارت، شرایط جسمی، شرایط سنی 65 سال تعیین کردیم.
 
در ادامه اساتید و داوران به ارائه نظرات و پیشنهادت خود پرداختند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار